- Omsetning
- 6,1 mrd
- +73,2 %
- Resultat
- 1,5 mrd
- +119,4 %
- Ansatte
- 688
- +12 siden mars
Om Framo Fusa AS
Framo Fusa AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Bjørnafjorden, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Produksjon av pumper og kompressorer ellers. Virksomheten ble stiftet i 1977 og har vært i drift i 49 år. Bengt Holme er daglig leder, og Jan Martijn Bergink er styreleder. Selskapet er ett av 53 i Norge innen produksjon av pumper og kompressorer ellers. Det er eldre enn 96 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (87 %).
Aktivitet
Drive handelsvirksomhet, virksomhet innenfor industriproduksjon, kjøp og salg av fabrikasjonsrettigheter, investeringer i andre selskaper.
Formål
Drive handelsvirksomhet, virksomhet innenfor industriproduksjon, kjøp og salg av fabrikasjonsrettigheter, investeringer i andre selskaper samt virksomhet som naturlig hører med til dette.
AI-sammendrag
Omsetningsveksten på 73% til 6,1 mrd kr er usedvanlig sterk for en produsent av pumpesystemer, og et resultat på 1,5 mrd kr betyr at driftsmarginen ligger blant de høyeste i bransjen. Den lave egenkapitalandelen på rundt 30% (967 mill. av 3,2 mrd i eiendeler) og gjeld på 2,3 mrd kr viser at veksten er kapitalkrevende, noe som gjør selskapet sårbart dersom ordreinngangen skulle svekkes. Som heleid datterselskap med 688 ansatte i Bjørnafjorden er virksomheten samtidig støttet av en tydelig og stabil eierstruktur.
API og MCPGET /company/821313902
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821313902" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821313902",
"name": "FRAMO FUSA AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "28.130",
"nace_desc": "Produksjon av pumper og kompressorer ellers",
"employees": 688,
"address": { "municipality": "BJØRNAFJORDEN", "county": "VESTLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "821313902" })Spør AI-assistenten
Er Framo Fusa AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Framo Fusa AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Framo Fusa AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +73,2 % fra 2024 · +188,8 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 6,06 mrd kr | 1,85 mrd kr | 1,46 mrd kr | 3,25 mrd kr | 966,87 mill kr | 2,28 mrd kr |
| 2024 | 3,50 mrd kr | 855,75 mill kr | 667,13 mill kr | 1,82 mrd kr | 608,02 mill kr | 1,21 mrd kr |
| 2023 | 1,67 mrd kr | 284,62 mill kr | 211,40 mill kr | 1,33 mrd kr | 623,15 mill kr | 708,00 mill kr |
| 2022 | 1,81 mrd kr | 436,62 mill kr | 337,06 mill kr | 1,16 mrd kr | 470,52 mill kr | 688,26 mill kr |
| 2021 | 2,10 mrd kr | 669,75 mill kr | 525,17 mill kr | 1,41 mrd kr | 457,40 mill kr | 950,46 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var varekostnader den største kostnadsposten, med om lag 52 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 12 prosent av driftsinntektene. Regnskapet inneholder konsernbidrag.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet har mer til gode hos andre konsernselskaper enn det skylder dem.
- Til gode hos konsernselskaper
- 1,8 mrd kr (56 % av balansen)
- Gjeld til konsernselskaper
- 1,5 mrd kr (47 % av balansen)
- Renteinntekt fra konsernselskaper
- 28 mill kr
- Rentekostnad til konsernselskaper
- 2,5 mill kr
API og MCPGET /company/821313902/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821313902/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821313902",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 6055214000,
"operating_profit": 1851723000,
"net_profit": 1463570000,
"equity": 966869000,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 3495108000,
"operating_profit": 855747000,
"net_profit": 667133000,
"equity": 608016000,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "821313902" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Framo Fusa AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Framo Fusa AS per år.
Hvordan har omsetningen til Framo Fusa AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre4
Daglig leder
1Sist endret 23.01.2018Styre
2Sist endret 30.12.2024Revisor
1Sist endret 17.08.2018Fullmakt
(ikke i roller)API og MCPGET /company/821313902/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821313902/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821313902",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "821313902" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Framo Fusa AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Framo Fusa AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Framo Fusa AS?
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Framo AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 86 236 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/821313902/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821313902/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821313902",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "FRAMO AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "821313902" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Framo Fusa AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Framo Fusa AS eier Framo AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Framo Fusa AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Framo AS
2 selskaperDatterselskaper av Framo Fusa AS
1 selskaperAPI og MCPGET /company/821313902/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821313902/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821313902",
"chain": [
{ "org_no": "987696923", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "947932683", "owner_pct": 100, … },
{ "org_no": "912762203", "owner_pct": 100, … },
…
],
"subsidiaries_total": 1,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "821313902" })Spør AI-assistenten
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Framo Fusa AS?
Hvem eier Framo Fusa AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvor mange ledd er det i eierkjeden over Framo Fusa AS?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Framo Fusa AS | BEDR | Produksjon av pumper og kompressorer ellers | Bjørnafjorden | 688 |
Kunngjøringer57
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 22.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 26.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 30.12.2024 | Styre ↗ |
| 8.10.2024 | Gjennomføring av fusjon ↗ |
| 19.8.2024 | Fusjonsbeslutning ↗ |
| 6.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 12.8.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 30.6.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 9.12.2021 | Kapital ↗ |
| 9.12.2021 | Vedtektsdato ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/821313902/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821313902/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821313902",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-06-22", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-06-26", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "821313902" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Framo Fusa AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Framo Fusa AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Framo Fusa AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:690→688
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:680→690
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:675→680
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:677→675
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 11,8 % av driftsinntektene — 12,9 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 30,6 % | 8,7 % |
| Resultatmargin | 24,2 % | 8,2 % |
| Egenkapitalandel | 29,8 % | 49,4 % |
| Likviditetsgrad | 1,28 | 1,36 |
| Gjeldsgrad | 2,36 | 0,76 |
| Egenkapitalrentabilitet | 151,4 % | 5,5 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +73,2 % | -2,1 % |
| Omsetning per ansatt | 8,80 mill kr | 3,79 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 51,6 % | 48,9 % |
| Lønnskostnad | 11,8 % | 24,7 % |
| Annen driftskostnad | 5,3 % | 10,5 % |
| Avskrivninger | 0,8 % | 1,2 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/821313902/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821313902/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821313902",
"nace_code": "28.130",
"industry_count": 46,
"revenue": { "value": 6055214000, "percentile": 0.9773 },
"operating_margin": { "value": 0.3058, "percentile": 0.9259 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "821313902" })Spør AI-assistenten
Hvor ligger Framo Fusa AS blant de 46 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Framo Fusa AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Framo Fusa AS blant de største selskapene innen produksjon av pumper og kompressorer ellers?
Offentlig støtte
Framo Fusa AS er registrert med 18 SkatteFUNN-søknader, 14 godkjent.
| Innsendt | Prosjekt | Periode | Status |
|---|---|---|---|
| 1.9.2025 | Ny pumpe for flytende gass - videreføring av prosjekt | 2025–2026 | Godkjent |
| 1.9.2025 | Testsenter for fremtidens drivstoff- og lastepumper | 2025–2027 | Godkjent |
| 1.9.2023 | Utvikle ny integrert produksjonsprosess for bøying og sveising av lange og tynne rør til rørsystem | 2023–2025 | Avslått |
| 1.9.2023 | Ny integrert produksjonsprosess og -celle for mekanisk bearbeiding av små serier med ulike produkter | 2023–2025 | Avslått |
| 31.8.2022 | Ny pumpe for flytende gass | 2022–2024 | Godkjent |
| 1.9.2020 | Utvikling av helautomatisk produksjonstrinn for lasersveising og - kapping | 2020–2021 | Avslått |
| 20.4.2020 | Utvikling av automatisk bøyemaskin for oppløp | 2020–2021 | Godkjent |
| 1.9.2019 | Automatisk rørsatsmaskinering | 2019–2021 | Godkjent |
| 1.9.2019 | Utvikling av ny pumpekomponent | 2019–2020 | Godkjent |
| 22.2.2019 | Helautomatisert skjøtelinje | 2019–2019 | Godkjent |
Kilde: Forskningsrådet (SkatteFUNN)
API og MCPGET /company/821313902/grants
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821313902/grants" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821313902",
"innovasjon_norge": [],
"forskningsradet": [],
"skattefunn": [
{
"prosjekttittel": "Ny pumpe for flytende gass - videreføring av prosjekt",
"godkjent": true,
"innsendt_dato": "2025-09-01",
…
},
…
]
}MCP
get_company_grants({ "org_no": "821313902" })Spør AI-assistenten
Hvilke SkatteFUNN-prosjekter har Framo Fusa AS søkt om, og ble de godkjent?
Oppsummer all offentlig støtte til Framo Fusa AS per år.
Hvilken offentlig støtte har Framo Fusa AS fått?
Immaterielle rettigheter
Framo Fusa AS har 2 varemerker og 14 patenter registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| GRAS ↗ | 201613778 | 291644 | Registrert | 21.11.2026 |
| LIFT UP FOR BEDRE MILJØ ↗ | 19932743 | 163644 | Registrert | 7.7.2034 |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
FRAMO FUSA AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Framo Holsnøy AS | Alver | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Godt å vite om Framo Fusa AS
Hvor stor er bransjen Framo Fusa AS tilhører?
Framo Fusa AS er ett av 53 selskaper i Norge innen produksjon av pumper og kompressorer ellers.
Hvor lenge har Framo Fusa AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Framo Fusa AS ble etablert i 1977 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 96 % av selskapene.
Hvem leder Framo Fusa AS?
Bengt Holme er registrert som daglig leder i Framo Fusa AS.
Hvilke eiere står bak Framo Fusa AS?
Største aksjonær i Framo Fusa AS er Framo AS med 100 % av aksjene. Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Eier Framo Fusa AS andre selskaper?
Gjennom eierposter på over 50 % kontrollerer Framo Fusa AS 1 selskap, deriblant Framo Holsnøy AS.
Hva omsatte Framo Fusa AS for i 2025?
I 2025 omsatte Framo Fusa AS for 6,06 mrd kr, opp 73 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 1,46 mrd kr.
Hvor solid er økonomien i Framo Fusa AS?
Basert på regnskapstallene for 2025 har Framo Fusa AS økonomisk helse-vurderingen A (Meget solid) på sokfirma.no sin skala fra A til E.
Hva er nettsiden til Framo Fusa AS?
Registrert nettside for Framo Fusa AS er www.framo.com. Opplysningene er selskapets egne registreringer i Brønnøysundregistrene.
Er Framo Fusa AS MVA-registrert?
Selskapet står i MVA-registeret, registrert i 1978. Registrering er påkrevd for virksomheter med avgiftspliktig omsetning over 50 000 kr i året.
Hvilket revisjonsselskap bruker Framo Fusa AS?
I Enhetsregisteret er Framo Fusa AS registrert med revisor Ernst & Young AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.