Hava AS
Org.nr 994277936
Om Hava AS
Hava AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Hammerfest, Finnmark. Selskapet er registrert i bransjen Fiske og fangst i sjø. Virksomheten ble stiftet i 2009 og har vært i drift i 17 år. Ari Juhani Pietikainen er styrets leder. I 2025 hadde Hava AS en omsetning på 34,50 mill kr, en økning på 109 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 9,46 mill kr. Egenkapitalen var 46,55 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Ari Juhani Pietikainen med 100 % av aksjene. Selskapet er ett av 151 innen fiske og fangst i sjø i Hammerfest, og ett av 7 711 i Norge. Det er eldre enn 63 % av selskapene i bransjen.
Aktivitet og formål
Erverve, leie og drive fiskebåter, handel, kjøp og salg av aksjer, kjøp og salg av eiendommer, investeringer i andre selskap og annet som naturlig hører inn under foranstående - herunder deltakelse i andre selskap.
Økonomi
Balanse
2025| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 34,50 mill kr | 10,40 mill kr | 9,46 mill kr | 69,35 mill kr | 46,55 mill kr | 22,81 mill kr |
| 2024 | 16,53 mill kr | 1,33 mill kr | 729,36K kr | 46,47 mill kr | 37,08 mill kr | 9,39 mill kr |
| 2023 | 21,23 mill kr | 2,96 mill kr | 5,07 mill kr | 48,87 mill kr | 36,35 mill kr | 12,52 mill kr |
| 2022 | 13,31 mill kr | 1,19 mill kr | 10,21 mill kr | 38,83 mill kr | 31,29 mill kr | 7,54 mill kr |
| 2021 | 18,72 mill kr | 3,93 mill kr | 13,04 mill kr | 31,07 mill kr | 21,07 mill kr | 10,00 mill kr |
Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at lønnskostnader er den største kostnadsposten, med om lag 50 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 37 prosent av eiendelene. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Roller og styre2
Styre
1Sist endret 01.11.2019Revisor
1Sist endret 23.02.2023Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Ari Juhani Pietikainen | Person | Ordinære aksjer | 100.0 % | 100 |
1 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
Datterselskaper av Hava AS
1 selskaperUnderenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Hava AS | BEDR | Fiske og fangst i sjø | Hammerfest | − |
Kunngjøringer45
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 8.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 2.8.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 30.10.2024 | Gjennomføring av fisjon ↗ |
| 13.8.2024 | Fisjonsbeslutning ↗ |
| 31.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 31.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 12.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 23.2.2023 | Revisor ↗ |
| 23.7.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatert
- Endring i roller og styre
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 8,4 % av driftsinntektene — 16,2 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 30,1 % | 12,8 % |
| Resultatmargin | 27,4 % | 6,3 % |
| Egenkapitalandel | 67,1 % | 33,1 % |
| Likviditetsgrad | 1,94 | 1,70 |
| Gjeldsgrad | 0,49 | 1,17 |
| Egenkapitalrentabilitet | 20,3 % | 6,0 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +108,7 % | +10,5 % |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 6,1 % | 4,8 % |
| Lønnskostnad | 50,1 % | 35,9 % |
| Annen driftskostnad | 8,4 % | 24,6 % |
| Avskrivninger | 5,3 % | 9,9 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
Investeringer
HAVA AS eier aksjer i 4 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Måsøybruket AS | Hammerfest | 100.0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Arctic Resource Norge AS | Måsøy | 50.0 % | 2025 | 2025 | Aktiv |
| Roan AS | Hammerfest | 46.7 % | 2021 | 2025 | Aktiv |
| Gigante Salmon AS | Bodø | 0.5 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Ofte spurt om Hava AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Hava AS?
Det er registrert 7 711 selskaper i Norge innen fiske og fangst i sjø, hvorav 151 i Hammerfest.
Er Hava AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2009, som er lenger enn 63 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 95 andre selskaper i bransjen etablert.
Er Hava AS et aktivt selskap?
Hava AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hva driver Hava AS med?
Hava AS driver innen fiske og fangst i sjø, med NACE-kode 03.110 i Enhetsregisteret. Registrert aktivitet: Erverve, leie og drive fiskebåter, handel, kjøp og salg av aksjer, kjøp og salg av eiendommer, investeringer i andre selskap og annet som naturlig hører inn under foranstående - herunder deltakelse i andre selskap.
Hva betyr organisasjonsformen AS?
Hava AS er registrert som Aksjeselskap (AS). Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.
Hvem eier Hava AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Ari Juhani Pietikainen største eier i Hava AS med 100 % av aksjene.
Hva er omsetningen til Hava AS?
I 2025 omsatte Hava AS for 34,50 mill kr, opp 109 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 9,46 mill kr.
Hvem er revisor for Hava AS?
Finnmarksrevisjon AS er registrert som revisor for Hava AS.
Alle kommuner i Finnmark
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.