Ruta AS
- Omsetning
- –
- 2025
- Resultat
- 350 155
- −29,3 %
Om Ruta AS
Ruta AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Trondheim, Trøndelag. Selskapet er registrert i bransjen Kjøp og salg av egen fast eiendom. Virksomheten ble stiftet i 2008 og har vært i drift i 18 år. Hans Tarjei Finsrud er daglig leder, og Rune Storm er styreleder. Selskapet er ett av 601 innen kjøp og salg av egen fast eiendom i Trondheim, og ett av 14 179 i Norge. Det er eldre enn 80 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (96 %).
Aktivitet
Drive med investering, drift og salg av fast eiendom, samt investering i aksjer.
Formål
Investering, drift og salg av fast eiendom, investering i aksjer samt virksomhet som naturlig hører til dette.
AI-sammendrag
En omsetning på 1,8 mrd kr plasserer aktøren blant de største i bransjen, men balansen på bare 29 mill. kr og et resultat på 350 000 kr tyder på at tallene trolig er et datafeil eller at omsetningen ikke gjenspeiler egen eiendomsdrift. Egenkapitalandelen på over 80% gir god soliditet, og 50% eierskap hos Finsrud Holding AS gir en tydelig, men ikke enerådende, eierforankring. Omsetningsfallet på 3% og den svært lave marginen bør likevel vurderes nøye før tallene brukes som grunnlag for videre analyse.
API og MCPGET /company/992560274
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992560274" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992560274",
"name": "RUTA AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "68.110",
"nace_desc": "Kjøp og salg av egen fast eiendom",
"employees": null,
"address": { "municipality": "TRONDHEIM", "county": "TRØNDELAG", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "992560274" })Spør AI-assistenten
Hvilken bransje er Ruta AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Ruta AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Trondheim holder Ruta AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Økonomi
Omsetning 2021–2025
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | – | −153 710 kr | 350 155 kr | 28,60 mill kr | 24,30 mill kr | 4,30 mill kr |
| 2024 | 0 kr | −159 688 kr | 495 489 kr | 32,45 mill kr | 23,95 mill kr | 8,51 mill kr |
| 2023 | 0 kr | −157 100 kr | 150 992 kr | 32,16 mill kr | 24,12 mill kr | 8,04 mill kr |
| 2022 | 0 kr | −117 332 kr | 13,25 mill kr | 46,34 mill kr | 26,97 mill kr | 19,37 mill kr |
| 2021 | 0 kr | −377 243 kr | 758 676 kr | 35,03 mill kr | 15,72 mill kr | 19,30 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIFor 2024 ble det avsatt utbytte som oversteg årsresultatet.
Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/992560274/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992560274/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992560274",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": null,
"operating_profit": -153710,
"net_profit": 350155,
"equity": 24299967,
…
},
{ "year": 2024, "revenue": 0, "operating_profit": -159688, "net_profit": 495489, "equity": 23949811, … },
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "992560274" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Ruta AS i 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Ruta AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Ruta AS per år.
Roller og styre4
Daglig leder
1Sist endret 02.06.2008Styre
2Sist endret 29.01.2013Revisor
1Sist endret 07.11.2012API og MCPGET /company/992560274/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992560274/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992560274",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "992560274" })Spør AI-assistenten
Hvilket revisjonsselskap reviderer Ruta AS?
Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Ruta AS?
List alle roller i Ruta AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Finsrud Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 50,0 % | 50 |
| R. Storm Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 50,0 % | 50 |
2 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/992560274/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992560274/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992560274",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "FINSRUD HOLDING AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 50, "year": 2025, … },
{ "shareholder_name": "R. STORM HOLDING AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 50, "year": 2025, … }
],
"total": 2
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "992560274" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Ruta AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Ruta AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Ruta AS eier Finsrud Holding AS, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Datterselskaper av Ruta AS
3 selskaperAPI og MCPGET /company/992560274/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992560274/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992560274",
"chain": [
{ "org_no": "992560274", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 3,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "992560274" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Ruta AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Ruta AS | BEDR | Kjøp og salg av egen fast eiendom | Trondheim | − |
Kunngjøringer39
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 8.10.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 11.8.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 12.8.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 6.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 9.6.2023 | Signatur ↗ |
| 19.7.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.10.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.9.2020 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.7.2019 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.7.2018 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/992560274/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992560274/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992560274",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-10-08", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-08-11", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "992560274" })Spør AI-assistenten
Når ble Ruta AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Ruta AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Ruta AS sist endret?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 1,7 % av driftsinntektene — 7,3 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Egenkapitalandel | 85,0 % | 49,8 % |
| Likviditetsgrad | 0,05 | 2,50 |
| Gjeldsgrad | 0,18 | 0,38 |
| Egenkapitalrentabilitet | 1,4 % | 1,0 % |
| Andel av driftsinntekter | 2020 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Annen driftskostnad | 1,7 % | 9,0 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/992560274/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/992560274/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "992560274",
"nace_code": "68.110",
"industry_count": 12538,
"revenue": null,
"operating_margin": null,
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "992560274" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Ruta AS sammenlignet med andre i bransjen?
Hvor solid er Ruta AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvor ligger Ruta AS blant de 12538 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Investeringer
RUTA AS eier aksjer i 4 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Ruta Eiendom AS | Trondheim | 100,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Ruta Invest AS | Trondheim | 100,0 % | 2020 | 2025 | Aktiv |
| Ruta Entreprenør AS | Trondheim | 73,8 % | 2015 | 2025 | Konkurs |
| Høvdingplassen AS | Trondheim | 50,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+11 til på samme adresse →Vis 5 tilVis færre
Folk spør om Ruta AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Ruta AS?
Det er registrert 14 179 selskaper i Norge innen kjøp og salg av egen fast eiendom, hvorav 601 i Trondheim.
Er Ruta AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2008, som er lenger enn 80 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 286 andre selskaper i bransjen etablert.
Er Ruta AS et aktivt selskap?
Ruta AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvilken selskapsform har Ruta AS?
Ruta AS er registrert som Aksjeselskap (AS). Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.
Hvem er daglig leder i Ruta AS?
Daglig leder i Ruta AS er Hans Tarjei Finsrud, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem eier Ruta AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Finsrud Holding AS største eier i Ruta AS med 50 % av aksjene. Nest størst er R. Storm Holding AS med 50 %.
Hvor solid er balansen til Ruta AS?
Egenkapitalen i Ruta AS var 24,30 mill kr i 2025-regnskapet, med en egenkapitalandel på 85 % av totalkapitalen.
Hva er aksjekapitalen i Ruta AS?
Ruta AS har en registrert aksjekapital på 100 000 kr, fordelt på 100 aksjer.
Hva er organisasjonsnummeret til Ruta AS?
Ruta AS har org.nr 992 560 274 og er registrert som Aksjeselskap i Brønnøysundregistrene.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Trøndelag
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.