- Omsetning
- 97,7 mill
- +126,9 %
- Resultat
- 6,3 mill
- +296,6 %
- Ansatte
- 22
- −1 siden mars
Om Sb2 Utvikling AS
Sb2 Utvikling AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Alta, Finnmark. Selskapet er registrert i bransjen Oppføring av bygninger. Virksomheten ble stiftet i 2007 og har vært i drift i 19 år. Stig-Rune Abrahamsen er daglig leder, og Stig-Rune Abrahamsen er styreleder. I 2025 hadde Sb2 Utvikling AS en omsetning på 97,66 mill kr, en økning på 127 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 6,33 mill kr. Egenkapitalen var 15,03 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Sb2 Gruppen AS med 90,2 % av aksjene. Selskapet er ett av 138 innen oppføring av bygninger i Alta, og ett av 24 638 i Norge. Det er eldre enn 78 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (51 %).
Aktivitet
Kjøp, utvikling og salg av eiendom. Boligutvikling, oppføring av bolig og det som herunder hører naturlig til.
Formål
Kjøp, utvikling og salg av eiendom.
API og MCPGET /company/991056157
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/991056157" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "991056157",
"name": "SB2 UTVIKLING AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "41.000",
"nace_desc": "Oppføring av bygninger",
"employees": 22,
"address": { "municipality": "ALTA", "county": "FINNMARK", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "991056157" })Spør AI-assistenten
Er Sb2 Utvikling AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Sb2 Utvikling AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Sb2 Utvikling AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +126,9 % fra 2024 · +135,5 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 97,66 mill kr | 7,61 mill kr | 6,33 mill kr | 35,24 mill kr | 15,03 mill kr | 20,20 mill kr |
| 2024 | 43,05 mill kr | 2,01 mill kr | 1,59 mill kr | 26,12 mill kr | 10,19 mill kr | 15,93 mill kr |
| 2023 | 63,31 mill kr | 8,31 mill kr | 6,61 mill kr | 20,11 mill kr | 8,59 mill kr | 11,51 mill kr |
| 2022 | 54,08 mill kr | 6,37 mill kr | 5,06 mill kr | 28,65 mill kr | 7,96 mill kr | 20,69 mill kr |
| 2021 | 41,47 mill kr | 1,90 mill kr | 1,62 mill kr | 14,61 mill kr | 2,91 mill kr | 11,71 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at varekostnader er den største kostnadsposten, med om lag 62 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 17 prosent av driftsinntektene.
Balansen er likvid: bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 60 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Kundefordringer står for om lag 32 prosent av eiendelene. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Til gode hos konsernselskaper
- 410 000 kr (1 % av balansen)
API og MCPGET /company/991056157/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/991056157/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "991056157",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 97662373,
"operating_profit": 7605700,
"net_profit": 6326087,
"equity": 15034570,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 43049284,
"operating_profit": 2005257,
"net_profit": 1594884,
"equity": 10188483,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "991056157" })Spør AI-assistenten
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Sb2 Utvikling AS per år.
Hvordan har omsetningen til Sb2 Utvikling AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Hva var driftsmarginen til Sb2 Utvikling AS i 2025?
Roller og styre6
Daglig leder
1Sist endret 12.04.2007Styre
3Sist endret 16.06.2026Regnskapsfører
1Sist endret 21.08.2018Revisor
1Sist endret 30.11.2011Fullmakt
(ikke i roller)API og MCPGET /company/991056157/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/991056157/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "991056157",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "991056157" })Spør AI-assistenten
Hvilket revisjonsselskap reviderer Sb2 Utvikling AS?
Hvem er regnskapsfører for Sb2 Utvikling AS?
List alle roller i Sb2 Utvikling AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 endret eierandel
- Bech Invest Alta AS9,8 %
- Sb2 Gruppen AS100 % → 90,2 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Sb2 Gruppen AS | Selskap | Ordinære aksjer | 90,2 % | 834 |
| Bech Invest Alta AS | Selskap | Ordinære aksjer | 9,8 % | 91 |
2 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/991056157/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/991056157/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "991056157",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "SB2 GRUPPEN AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 90.16, "year": 2025, … },
{
"shareholder_name": "BECH INVEST ALTA AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 9.84,
"year": 2025,
…
}
],
"total": 2
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "991056157" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Sb2 Utvikling AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Sb2 Utvikling AS eier Sb2 Gruppen AS, og hvem eier resten?
Er Sb2 Utvikling AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Sb2 Gruppen AS
2 selskaperAPI og MCPGET /company/991056157/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/991056157/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "991056157",
"chain": [
{ "org_no": "912354601", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "991056157", "owner_pct": 90.16, … }
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "991056157" })Spør AI-assistenten
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Sb2 Utvikling AS?
Hvem eier Sb2 Utvikling AS helt til toppen av eierkjeden?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Sb2 Utvikling AS | BEDR | Oppføring av bygninger | Alta | 22 |
Kunngjøringer55
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 2.9.2026 | Kapital ↗ |
| 2.9.2026 | Vedtektsdato ↗ |
| 6.7.2026 | Nedsettelse av kapital ↗ |
| 16.6.2026 | Styre ↗ |
| 28.1.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 7.7.2025 | Kapital ↗ |
| 7.7.2025 | Vedtektsdato ↗ |
| 21.3.2025 | Nedsettelse av kapital ↗ |
| 25.1.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.1.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/991056157/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/991056157/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "991056157",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-09-02", "type": "Kapital", … },
{ "dato": "2026-09-02", "type": "Vedtektsdato", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "991056157" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Sb2 Utvikling AS sist endret?
Har Sb2 Utvikling AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Hva er de siste kunngjøringene for Sb2 Utvikling AS i Brønnøysundregistrene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:23→22
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:24→23
- Endring i aksjekapital
- Stilling utlystTømrer med svennebrev!
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:23→24
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 16,5 % av driftsinntektene — 16,9 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 7,8 % | 2,9 % |
| Resultatmargin | 6,5 % | 2,0 % |
| Egenkapitalandel | 42,7 % | 29,6 % |
| Likviditetsgrad | 1,66 | 1,30 |
| Gjeldsgrad | 1,34 | 1,41 |
| Egenkapitalrentabilitet | 42,1 % | 11,1 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +126,9 % | +1,6 % |
| Omsetning per ansatt | 4,44 mill kr | 1,54 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 62,0 % | 47,9 % |
| Lønnskostnad | 16,5 % | 33,4 % |
| Annen driftskostnad | 13,1 % | 11,6 % |
| Avskrivninger | 0,6 % | 1,2 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/991056157/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/991056157/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "991056157",
"nace_code": "41.000",
"industry_count": 12281,
"revenue": { "value": 97662373, "percentile": 0.9712 },
"operating_margin": { "value": 0.0779, "percentile": 0.6953 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "991056157" })Spør AI-assistenten
Hvor ligger Sb2 Utvikling AS blant de 12281 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Sb2 Utvikling AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Sb2 Utvikling AS blant de største selskapene innen oppføring av bygninger?
Godkjenninger og registre
Sb2 Utvikling AS har sentral godkjenning for byggevirksomhet fra Direktoratet for byggkvalitet innen 10 godkjenningsområder.
| Funksjon | Godkjenningsområde | Tiltaksklasse |
|---|---|---|
| Ansvarlig søker | (for alle typer tiltak) | 1 |
| Prosjekterende | Arkitektur | 1 |
| Prosjekterende | Bygningsfysikk | 1 |
| Prosjekterende | Konstruksjonssikkerhet | 1 |
| Utførende | Montering av glasskonstruksjoner og fasadekledning | 1 |
| Utførende | Montering av bærende metall- eller betongkonstruksjoner | 2 |
| Utførende | Plasstøpte betongkonstruksjoner | 1 |
| Utførende | Riving og miljøsanering | 1 |
| Utførende | Taktekkingsarbeid | 2 |
| Utførende | Tømrerarbeid og montering av trekonstruksjoner | 2 |
Kilde: Direktoratet for byggkvalitet
Offentlige anbud
Sb2 Utvikling AS har organisert 1 anbud.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 8.12.2025 | Rådgiver | Ryavegen omsorgsboliger totalentreprise 3. utlysning | Troms | 31.12.2025 | − | Tildelt |
Kilde: Doffin
API og MCPGET /company/991056157/tenders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/991056157/tenders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"agg": { "tenders_won_count": 0, "tenders_won_12mo": 0, "tenders_issued_count": 0 },
"hits": [
{
"notice_id": "2025-119285",
"heading": "Ryavegen omsorgsboliger totalentreprise 3. utlysning",
"publication_date": "2025-12-08",
"role": "tender_organiser",
…
}
]
}MCP
get_company_tenders({ "org_no": "991056157" })Spør AI-assistenten
Hva gikk anbudet «Ryavegen omsorgsboliger totalentreprise 3. utlysning» ut på?
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Godt å vite om Sb2 Utvikling AS
Hvor stor er bransjen Sb2 Utvikling AS tilhører?
Sb2 Utvikling AS er ett av 138 selskaper innen oppføring av bygninger i Alta, og ett av 24 638 på landsbasis.
Hvor lenge har Sb2 Utvikling AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Sb2 Utvikling AS ble etablert i 2007 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 78 % av selskapene.
Hva er statusen til Sb2 Utvikling AS?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Sb2 Utvikling AS i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Sb2 Utvikling AS?
Stig-Rune Abrahamsen er registrert som daglig leder i Sb2 Utvikling AS.
Hvem er styreleder i Sb2 Utvikling AS?
Styrets leder i Sb2 Utvikling AS er Stig-Rune Abrahamsen. Styret har totalt 3 registrerte medlemmer.
Hvilke eiere står bak Sb2 Utvikling AS?
Største aksjonær i Sb2 Utvikling AS er Sb2 Gruppen AS med 90,2 % av aksjene, fulgt av Bech Invest Alta AS (9,8 %). Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Hvem er morselskapet til Sb2 Utvikling AS?
Selskapet er datterselskap av Sb2 Gruppen AS (90,2 % eierandel).
Hva omsatte Sb2 Utvikling AS for i 2025?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 97,66 mill kr, opp 127 % fra 2024. Egenkapitalen var 15,03 mill kr ved årsslutt.
Hvor mye egenkapital har Sb2 Utvikling AS?
Ved utgangen av 2025 hadde Sb2 Utvikling AS en egenkapital på 15,03 mill kr, tilsvarende en egenkapitalandel på 42,7 %.
Hvor stor aksjekapital har Sb2 Utvikling AS?
Den registrerte aksjekapitalen i Sb2 Utvikling AS er 462 500 kr (925 aksjer), ifølge Enhetsregisteret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Finnmark
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.