Andresen Ur-Optikk AS
- Omsetning
- 13,9 mill
- +3,6 %
- Resultat
- 801 130
- +75,5 %
- Ansatte
- 12
Om Andresen Ur-Optikk AS
Andresen Ur-Optikk AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Lillehammer, Innlandet. Selskapet er registrert i bransjen Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler. Virksomheten ble stiftet i 2007 og har vært i drift i 19 år. Simen Andresen er daglig leder, og Svein Andresen er styreleder. I 2025 hadde Andresen Ur-Optikk AS en omsetning på 13,90 mill kr, en økning på 4 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 801 130 kr. Egenkapitalen var 1,79 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Almshøgda AS med 100 % av aksjene. Selskapet er ett av 6 innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler i Lillehammer, og ett av 683 i Norge. Det er eldre enn 58 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (89 %).
Aktivitet og formål
Handel med ur og optikk, samt virksomhet som står i forbindelse med dette og annen næringsvirksomhet.
API og MCPGET /company/990874093
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990874093" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990874093",
"name": "ANDRESEN UR-OPTIKK AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "47.740",
"nace_desc": "Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler",
"employees": 12,
"address": { "municipality": "LILLEHAMMER", "county": "INNLANDET", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "990874093" })Spør AI-assistenten
Er Andresen Ur-Optikk AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Andresen Ur-Optikk AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Andresen Ur-Optikk AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +3,6 % fra 2024 · +5,8 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 13,90 mill kr | 1,12 mill kr | 801 130 kr | 5,02 mill kr | 1,79 mill kr | 3,23 mill kr |
| 2024 | 13,42 mill kr | 679 208 kr | 456 406 kr | 5,43 mill kr | 1,81 mill kr | 3,61 mill kr |
| 2023 | 12,86 mill kr | 1,03 mill kr | 723 049 kr | 5,13 mill kr | 1,81 mill kr | 3,32 mill kr |
| 2022 | 12,92 mill kr | 1,55 mill kr | 1,14 mill kr | 5,48 mill kr | – | 3,69 mill kr |
| 2021 | 13,14 mill kr | 1,37 mill kr | 1,02 mill kr | 6,75 mill kr | 2,76 mill kr | 3,99 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at lønnskostnader er den største kostnadsposten, med om lag 38 prosent av driftsinntektene. Det meste av årsresultatet ble avsatt til utbytte.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 35 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen ble redusert fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Gjeld til konsernselskaper
- 35 000 kr (1 % av balansen)
- Avgitt konsernbidrag
- 27 000 kr
API og MCPGET /company/990874093/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990874093/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990874093",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 13900970,
"operating_profit": 1119989,
"net_profit": 801130,
"equity": 1785359,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 13422827,
"operating_profit": 679208,
"net_profit": 456406,
"equity": 1811429,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "990874093" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Andresen Ur-Optikk AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Andresen Ur-Optikk AS per år.
Hvordan har omsetningen til Andresen Ur-Optikk AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre6
Daglig leder
1Sist endret 14.06.2017Styre
3Sist endret 27.11.2019Regnskapsfører
1Sist endret 26.10.2026Revisor
1Sist endret 05.10.2026API og MCPGET /company/990874093/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990874093/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990874093",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "990874093" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Andresen Ur-Optikk AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Andresen Ur-Optikk AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Andresen Ur-Optikk AS?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 ute · 1 endret eierandel
- Ha Holding AShadde 17 %
- Almshøgda AS83 % → 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Almshøgda AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 100 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/990874093/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990874093/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990874093",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "ALMSHØGDA AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "990874093" })Spør AI-assistenten
Hvor stor andel av Andresen Ur-Optikk AS eier Almshøgda AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Andresen Ur-Optikk AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Andresen Ur-Optikk AS, og hvor store eierandeler har de?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
API og MCPGET /company/990874093/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990874093/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990874093",
"chain": [
{ "org_no": "993071803", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "990874093", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "990874093" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Andresen Ur-Optikk AS helt til toppen av eierkjeden?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Andresen Ur - Optikk AS | BEDR | Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler | Lillehammer | 12 |
Kunngjøringer35
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 5.10.2026 | Revisor ↗ |
| 18.6.2026 | Revisor ↗ |
| 17.4.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 8.3.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 5.3.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 11.4.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 10.5.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 10.3.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 25.5.2020 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2020 | Forretningsadresse ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/990874093/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990874093/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990874093",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-10-05", "type": "Revisor", … },
{ "dato": "2026-06-18", "type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "990874093" })Spør AI-assistenten
Når leverte Andresen Ur-Optikk AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Andresen Ur-Optikk AS sist endret?
Hva er de siste kunngjøringene for Andresen Ur-Optikk AS i Brønnøysundregistrene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Endring i roller og styre+ADMENTO AS(Regnskapsfører)−KANTALL AS(Regnskapsfører)
- Endring i roller og styre+CEDRA NORGE AS(Revisor)−CEDRA NORGE BOREALIS AS(Revisor)
- Endring i roller og styre+CEDRA NORGE BOREALIS AS(Revisor)−TC NEWCO NORWAY IV AS(Revisor)
- Endring i roller og styre+TC NEWCO NORWAY IV AS(Revisor)−ERNST & YOUNG AS(Revisor)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:13→12
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 38,2 % av driftsinntektene — 3,3 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 8,1 % | 5,8 % |
| Resultatmargin | 5,8 % | 4,9 % |
| Egenkapitalandel | 35,6 % | 37,8 % |
| Likviditetsgrad | 1,64 | 1,41 |
| Gjeldsgrad | 1,81 | 1,20 |
| Egenkapitalrentabilitet | 44,9 % | 27,2 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +3,6 % | +5,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,16 mill kr | 1,33 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 27,4 % | 30,1 % |
| Lønnskostnad | 38,2 % | 34,9 % |
| Annen driftskostnad | 24,4 % | 22,6 % |
| Avskrivninger | 1,8 % | 1,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/990874093/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/990874093/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "990874093",
"nace_code": "47.740",
"industry_count": 601,
"revenue": { "value": 13900970, "percentile": 0.811 },
"operating_margin": { "value": 0.0806, "percentile": 0.5781 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "990874093" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Andresen Ur-Optikk AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Andresen Ur-Optikk AS blant de største selskapene innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler?
Hvor solid er Andresen Ur-Optikk AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Investeringer
ANDRESEN UR-OPTIKK AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Io Eierforum AS | Modum | 2,1 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Vis 1 tilVis færre
Godt å vite om Andresen Ur-Optikk AS
Hvor stor er bransjen Andresen Ur-Optikk AS tilhører?
Andresen Ur-Optikk AS er ett av 6 selskaper innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler i Lillehammer, og ett av 683 på landsbasis.
Hvor lenge har Andresen Ur-Optikk AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Andresen Ur-Optikk AS ble etablert i 2007 og er omtrent midt på treet i alder, eldre enn 58 % av selskapene i bransjen.
Er Andresen Ur-Optikk AS et aktivt selskap?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Andresen Ur-Optikk AS i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Andresen Ur-Optikk AS?
Simen Andresen er registrert som daglig leder i Andresen Ur-Optikk AS.
Hvem er styreleder i Andresen Ur-Optikk AS?
Styrets leder i Andresen Ur-Optikk AS er Svein Andresen. Styret har totalt 3 registrerte medlemmer.
Hvilke eiere står bak Andresen Ur-Optikk AS?
Andresen Ur-Optikk AS eies i hovedsak av Almshøgda AS (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Hva omsatte Andresen Ur-Optikk AS for i 2025?
I 2025 omsatte Andresen Ur-Optikk AS for 13,90 mill kr, opp 4 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 801 130 kr.
Hvor solid er økonomien i Andresen Ur-Optikk AS?
Basert på regnskapstallene for 2025 har Andresen Ur-Optikk AS økonomisk helse-vurderingen A (Meget solid) på sokfirma.no sin skala fra A til E.
Er Andresen Ur-Optikk AS MVA-registrert?
Selskapet står i MVA-registeret, registrert i 2008. Registrering er påkrevd for virksomheter med avgiftspliktig omsetning over 50 000 kr i året.
Hvem er revisor og regnskapsfører for Andresen Ur-Optikk AS?
I Enhetsregisteret er Andresen Ur-Optikk AS registrert med regnskapsfører Admento AS og revisor Cedra Norge AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Innlandet
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.