Hopp til innhold
Nyttsokfirma i Claude og ChatGPTLes mer →
Aktivt selskap
Aksjeselskap

Ytre Kandal Kraft AS

Org.nr 984550510
Omsetning
2,6 mill
−43,6 %
Resultat
−218 169
−126,9 %

Om Ytre Kandal Kraft AS

Ytre Kandal Kraft AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Bergen, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Produksjon av elektrisitet fra vannkraft. Virksomheten ble stiftet i 2002 og har vært i drift i 24 år. Knut Bjarte Mossefinn er daglig leder, og Terje Aarestad Christensen Vedeler er styreleder. I 2025 hadde Ytre Kandal Kraft AS en omsetning på 2,55 mill kr, en nedgang på 44 % fra 2024. Selskapet endte året med et underskudd på 218 169 kr. Egenkapitalen var 1,94 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Småkraft AS med 61,3 % av aksjene. Selskapet er ett av 53 innen produksjon av elektrisitet fra vannkraft i Bergen, og ett av 1 031 i Norge. Det er eldre enn 79 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (88 %).

Aktivitet

Produksjon og sal av elektrisk kraft.

Formål

Produksjon av elektrisk kraft, samt anna verksemd som naturleg fell inn under dette. Selskapet kan også gjennom aksjekjøp eller på andre måtar engasjere seg i andre føretak uansett føremål og selskapsform.

API og MCPGET /company/984550510

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/984550510" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "984550510",
  "name": "YTRE KANDAL KRAFT AS",
  "org_form": "AS",
  "nace_code": "35.121",
  "nace_desc": "Produksjon av elektrisitet fra vannkraft",
  "employees": null,
  "address": { "municipality": "BERGEN", "county": "VESTLAND", … },
  …
}

MCP

lookup_company({ "org_no": "984550510" })

Spør AI-assistenten

  • Gi meg en kort oversikt over Ytre Kandal Kraft AS: bransje, adresse og antall ansatte.
  • Hvilken bransje er Ytre Kandal Kraft AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
  • Når ble Ytre Kandal Kraft AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Kom i gang med API og MCP →

Økonomi

Omsetning 2021–2025 · −43,6 % fra 2024 · −52,9 % over 4 år

ÅrOmsetningDriftsresultatResultatEiendelerEgenkapitalGjeld
20252,55 mill kr320 771 kr−218 169 kr12,30 mill kr1,94 mill kr10,36 mill kr
20244,53 mill kr1,80 mill kr812 291 kr13,27 mill kr2,16 mill kr11,12 mill kr
20233,28 mill kr730 787 kr31 653 kr14,25 mill kr1,35 mill kr12,90 mill kr
20224,00 mill kr1,74 mill kr970 487 kr14,64 mill kr1,31 mill kr13,33 mill kr
20215,42 mill kr3,14 mill kr2,71 mill kr15,24 mill kr1,34 mill kr13,90 mill kr

Balanse

2025
Eiendeler12,30 mill kr
Anleggsmidler79 %9,66 mill krOmløpsmidler21 %2,64 mill kr
Egenkapital og gjeld12,30 mill kr
Innskutt egenkapital2 %203 000 krOpptjent egenkapital14 %1,74 mill krLangsiktig gjeld78 %9,58 mill krKortsiktig gjeld6 %779 233 kr
Resultatdetaljer
Sum driftskostnader2,23 mill kr
Finansinntekter77 680 kr
Finanskostnader678 156 kr
Netto finans−600 476 kr
Ordinært resultat før skatt−279 705 kr
Årsregnskap

Hva årsregnskapet forteller

AI

Den største kostnadsposten i 2025-regnskapet er andre driftskostnader, som utgjør om lag 35 prosent av driftsinntektene.

Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 10 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen ble redusert fra året før. Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Gjelden er i hovedsak langsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.

API og MCPGET /company/984550510/financials

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/984550510/financials" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "984550510",
  "years": [
    {
      "year": 2025,
      "revenue": 2553745,
      "operating_profit": 320771,
      "net_profit": -218169,
      "equity": 1939302,
      …
    },
    {
      "year": 2024,
      "revenue": 4525472,
      "operating_profit": 1799050,
      "net_profit": 812291,
      "equity": 2157471,
      …
    },
    …
  ]
}

MCP

get_company_financials({ "org_no": "984550510" })

Spør AI-assistenten

  • Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Ytre Kandal Kraft AS de siste årene.
  • Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Ytre Kandal Kraft AS per år.
  • Hvordan har omsetningen til Ytre Kandal Kraft AS utviklet seg fra 2021 til 2025?

Roller og styre7

Daglig leder

1Sist endret 07.10.2023
Daglig lederSignatur

Styre

4Sist endret 04.07.2024
Styrets lederSignatur
Odd Arne Nes(f. 1980)
StyremedlemSignatur
Geir Kandal(f. 1980)
StyremedlemSignatur
Bjarte Skår(f. 1974)
StyremedlemSignatur

Regnskapsfører

1Sist endret 02.12.2025
Regnskapsfører
repr. ENORA ASGodkjent regnskapsforetakVis regnskapsfører-profil →

Revisor

1Sist endret 11.01.2022
Revisor
repr. PRICEWATERHOUSECOOPERS ASGodkjent revisjonsforetakVis revisor-profil →
API og MCPGET /company/984550510/roles

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/984550510/roles" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "984550510",
  "roles": [
    { "role_type": "Daglig leder", … },
    { "role_type": "Regnskapsfører", … },
    { "role_type": "Revisor", … },
    …
  ]
}

MCP

get_company_roles({ "org_no": "984550510" })

Spør AI-assistenten

  • Hvem er daglig leder og styreleder i Ytre Kandal Kraft AS?
  • Hvilket revisjonsselskap reviderer Ytre Kandal Kraft AS?
  • Hvem er regnskapsfører for Ytre Kandal Kraft AS?

Aksjonærer og eierstruktur

Eierendringer

Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.

1 ute · 1 endret eierandel

Ut (1)
Endret (1)
AksjonærTypeAksjeklasseEierandelAksjer
Småkraft ASSelskapOrdinære aksjer61,3 %124 338
Nesstranda Holding ASSelskapOrdinære aksjer20,0 %40 600
Ove Kandal Holding ASSelskapOrdinære aksjer18,8 %38 062

3 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025

API og MCPGET /company/984550510/shareholders

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/984550510/shareholders" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "984550510",
  "shareholders": [
    { "shareholder_name": "SMÅKRAFT AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 61.25, "year": 2025, … },
    {
      "shareholder_name": "NESSTRANDA HOLDING AS",
      "is_corporate": true,
      "ownership_pct": 20,
      "year": 2025,
      …
    },
    …
  ],
  "total": 3
}

MCP

get_company_shareholders({ "org_no": "984550510" })

Spør AI-assistenten

  • Hvem eier Ytre Kandal Kraft AS, og hvor store eierandeler har de?
  • Hvor stor andel av Ytre Kandal Kraft AS eier Småkraft AS, og hvem eier resten?
  • Er Ytre Kandal Kraft AS eid av selskaper eller av privatpersoner?

Reelle eiere

Beregnet fra aksjonærregisteret 2025

Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.

Aceh Norway 1 B VUtenlandsk · Nederland
22,9 %
Aceh Norway 2 B VUtenlandsk · Nederland
14,1 %
Aquila Capital European HydropowerUtenlandsk · Luxemburg
12,6 %
Aquila Gam Fund Gmbh CoUtenlandsk · Tyskland
8,5 %
Aquila Capital European Hydro SmåkrUtenlandsk · Nederland
2,6 %
Avadis AnlagestiftungSveits
0,2 %
Nika Renewables Holding S.à R.lUtenlandsk · Luxemburg
0,2 %
Pangion Holding SarlUtenlandsk · Luxemburg
0,1 %

Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.

Underenheter1

NavnTypeBransjeKommuneAnsatte
Ytre Kandal Kraft ASBEDRProduksjon av elektrisitet fra vannkraftBergen−

Kunngjøringer50

Kilde: Brønnøysundregistrene

API og MCPGET /company/984550510/kunngjoeringer

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/984550510/kunngjoeringer" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "984550510",
  "kunngjoeringer": [
    { "dato": "2026-05-21", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
    { "dato": "2025-05-28", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
    …
  ]
}

MCP

get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "984550510" })

Spør AI-assistenten

  • Når leverte Ytre Kandal Kraft AS sist godkjent årsregnskap?
  • Når ble styret i Ytre Kandal Kraft AS sist endret?
  • Hva er de siste kunngjøringene for Ytre Kandal Kraft AS i Brønnøysundregistrene?

Endringshistorikk

Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.

  1. Endring i roller og styre
    +ENORA AS(Regnskapsfører)−TOWER NEWCO AS(Regnskapsfører)
  2. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert
  3. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert
  4. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert
  5. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert

Bransjesammenligning

Avskrivninger utgjør 20,6 % av driftsinntektene — 8,6 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.

Nøkkeltall2025Bransjemedian
Driftsmargin12,6 %23,9 %
Resultatmargin-8,5 %6,7 %
Egenkapitalandel15,8 %39,3 %
Likviditetsgrad3,381,72
Gjeldsgrad5,341,03
Egenkapitalrentabilitet-11,2 %1,5 %
Omsetningsvekst (siste år)-43,6 %+2,1 %
Andel av driftsinntekter2025Bransjemedian
Annen driftskostnad35,4 %31,4 %
Avskrivninger20,6 %12,0 %

Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.

API og MCPGET /company/984550510/benchmark

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/984550510/benchmark" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "984550510",
  "nace_code": "35.121",
  "industry_count": 934,
  "revenue": { "value": 2553745, "percentile": 0.6011 },
  "operating_margin": { "value": 0.1256, "percentile": 0.4049 },
  …
}

MCP

get_company_benchmark({ "org_no": "984550510" })

Spør AI-assistenten

  • Hvor ligger Ytre Kandal Kraft AS blant de 934 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
  • Hvordan er lønnsomheten til Ytre Kandal Kraft AS sammenlignet med andre i bransjen?
  • Er Ytre Kandal Kraft AS blant de største selskapene innen produksjon av elektrisitet fra vannkraft?

Investeringer

YTRE KANDAL KRAFT AS eier aksjer i 1 selskap

SelskapKommuneEierandelFørste årSiste årStatus
Nordfjordbrua ASStad0,1 %20182025Aktiv

Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.

Godt å vite om Ytre Kandal Kraft AS

Hvor stor er bransjen Ytre Kandal Kraft AS tilhører?

Ytre Kandal Kraft AS er ett av 53 selskaper innen produksjon av elektrisitet fra vannkraft i Bergen, og ett av 1 031 på landsbasis.

Hvor lenge har Ytre Kandal Kraft AS eksistert sammenlignet med bransjen?

Ytre Kandal Kraft AS ble etablert i 2002 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 79 % av selskapene.

Er Ytre Kandal Kraft AS et aktivt selskap?

Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Ytre Kandal Kraft AS i Brønnøysundregistrene.

Hvem leder Ytre Kandal Kraft AS?

Knut Bjarte Mossefinn er registrert som daglig leder i Ytre Kandal Kraft AS.

Hvilke eiere står bak Ytre Kandal Kraft AS?

Største aksjonær i Ytre Kandal Kraft AS er Småkraft AS med 61,3 % av aksjene, fulgt av Nesstranda Holding AS (20 %) og Ove Kandal Holding AS (18,8 %). Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.

Hva omsatte Ytre Kandal Kraft AS for i 2025?

Ytre Kandal Kraft AS hadde i 2025 en omsetning på 2,55 mill kr og et underskudd på 218 169 kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.

Hvor lønnsom er driften i Ytre Kandal Kraft AS?

Driftsresultatet for 2025 var 320 771 kr (driftsmargin 12,6 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.

Hvilket org.nr har Ytre Kandal Kraft AS?

Ytre Kandal Kraft AS har org.nr 984 550 510 og er registrert som Aksjeselskap i Brønnøysundregistrene.

Bransjen der selskapet holder til

Alle kommuner i Vestland