Strauman Optikk AS
- Omsetning
- 11,9 mill
- +2,6 %
- Resultat
- 1,2 mill
- −19,9 %
- Ansatte
- 7
- +1 siden mars
Om Strauman Optikk AS
Strauman Optikk AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Vestvågøy, Nordland. Selskapet er registrert i bransjen Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler. Virksomheten ble stiftet i 2001 og har vært i drift i 25 år. Heidi Elisabeth Johansen er daglig leder, og Martin Eidjord er styreleder. I 2025 hadde Strauman Optikk AS en omsetning på 11,92 mill kr, en økning på 3 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 1,16 mill kr. Egenkapitalen var 2,93 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Jemm AS med 100 % av aksjene. Selskapet er ett av 2 innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler i Vestvågøy, og ett av 685 i Norge. Det er eldre enn 74 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (89 %).
Aktivitet
Butikkhandel med varer og tjenester innen optikk.
Formål
Drive salg av varer og tjenester innen optikk, samt det som står i naturlig forbindelse med dette.
API og MCPGET /company/983429890
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/983429890" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "983429890",
"name": "STRAUMAN OPTIKK AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "47.740",
"nace_desc": "Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler",
"employees": 7,
"address": { "municipality": "VESTVÅGØY", "county": "NORDLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "983429890" })Spør AI-assistenten
Hvilken bransje er Strauman Optikk AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Strauman Optikk AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Vestvågøy holder Strauman Optikk AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +2,6 % fra 2024 · +12,9 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 11,92 mill kr | 1,44 mill kr | 1,16 mill kr | 6,09 mill kr | 2,93 mill kr | 3,17 mill kr |
| 2024 | 11,63 mill kr | 1,80 mill kr | 1,45 mill kr | 6,87 mill kr | 3,09 mill kr | 3,78 mill kr |
| 2023 | 10,97 mill kr | 2,07 mill kr | 1,63 mill kr | 4,98 mill kr | 3,10 mill kr | 1,88 mill kr |
| 2022 | 10,09 mill kr | 1,38 mill kr | 1,02 mill kr | 4,80 mill kr | 1,47 mill kr | 3,33 mill kr |
| 2021 | 10,56 mill kr | 2,15 mill kr | 1,65 mill kr | 4,55 mill kr | 1,02 mill kr | 3,53 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var lønnskostnader den største kostnadsposten, med om lag 44 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 27 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen ble redusert fra året før. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet finansieres delvis av andre selskaper i konsernet.
- Til gode hos konsernselskaper
- 130 000 kr (2 % av balansen)
- Gjeld til konsernselskaper
- 1,7 mill kr (28 % av balansen)
- Avgitt konsernbidrag
- 1,3 mill kr
API og MCPGET /company/983429890/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/983429890/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "983429890",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 11923415,
"operating_profit": 1439659,
"net_profit": 1161105,
"equity": 2927506,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 11625761,
"operating_profit": 1796139,
"net_profit": 1450377,
"equity": 3094299,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "983429890" })Spør AI-assistenten
Hvordan har omsetningen til Strauman Optikk AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Hva var driftsmarginen til Strauman Optikk AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Strauman Optikk AS fra 2024 til 2025?
Roller og styre5
Daglig leder
1Sist endret 10.02.2021Styre
2Sist endret 22.11.2023Regnskapsfører
1Sist endret 31.01.2024Revisor
1Sist endret 14.06.2001API og MCPGET /company/983429890/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/983429890/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "983429890",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "983429890" })Spør AI-assistenten
Hvem sitter i styret i Strauman Optikk AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Strauman Optikk AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Strauman Optikk AS?
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Jemm AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 120 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/983429890/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/983429890/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "983429890",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "JEMM AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "983429890" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Strauman Optikk AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Strauman Optikk AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Strauman Optikk AS eier Jemm AS, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
API og MCPGET /company/983429890/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/983429890/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "983429890",
"chain": [
{ "org_no": "989079727", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "983429890", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "983429890" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Strauman Optikk AS helt til toppen av eierkjeden?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Strauman Optikk AS | BEDR | Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler | Vestvågøy | 7 |
Kunngjøringer36
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 28.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 11.12.2025 | Forretningsadresse ↗ |
| 19.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.4.2025 | Forretningsadresse ↗ |
| 17.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 22.11.2023 | Styre ↗ |
| 5.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 2.8.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.7.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 10.2.2021 | Daglig leder ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/983429890/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/983429890/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "983429890",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-07-28", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-12-11", "type": "Forretningsadresse", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "983429890" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Strauman Optikk AS sist endret?
Hva er de siste kunngjøringene for Strauman Optikk AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Strauman Optikk AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:6→7
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 44,1 % av driftsinntektene — 9,2 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 12,1 % | 5,9 % |
| Resultatmargin | 9,7 % | 4,9 % |
| Egenkapitalandel | 48,0 % | 37,8 % |
| Likviditetsgrad | 0,96 | 1,41 |
| Gjeldsgrad | 1,08 | 1,20 |
| Egenkapitalrentabilitet | 39,7 % | 27,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +2,6 % | +5,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,70 mill kr | 1,33 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 24,0 % | 30,1 % |
| Lønnskostnad | 44,1 % | 34,9 % |
| Annen driftskostnad | 17,0 % | 22,6 % |
| Avskrivninger | 2,8 % | 1,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/983429890/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/983429890/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "983429890",
"nace_code": "47.740",
"industry_count": 603,
"revenue": { "value": 11923415, "percentile": 0.7633 },
"operating_margin": { "value": 0.1207, "percentile": 0.7152 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "983429890" })Spør AI-assistenten
Hvor ligger Strauman Optikk AS blant de 603 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Strauman Optikk AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Strauman Optikk AS blant de største selskapene innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler?
Immaterielle rettigheter
Strauman Optikk AS har 1 varemerke registrert eller søkt hos Patentstyret.
| Tittel | Søknadsnr. | Reg.nr. | Status | Utløp |
|---|---|---|---|---|
| barebriller ↗ | 202001112 | − | Henlagt | − |
Kilde: Patentstyret
Investeringer
STRAUMAN OPTIKK AS eier aksjer i 2 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| C Optikk AS | Kongsberg | 0,6 % | 2016 | 2025 | Aktiv |
| Lofoten Utvikling AS | Vågan | 0,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Ofte spurt om Strauman Optikk AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Strauman Optikk AS?
Det er registrert 685 selskaper i Norge innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler, hvorav 2 i Vestvågøy.
Er Strauman Optikk AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2001, som er lenger enn 74 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 14 andre selskaper i bransjen etablert.
Går Strauman Optikk AS bedre enn andre i bransjen?
Strauman Optikk AS hadde en driftsmargin på 12,1 % i siste regnskapsår, mot en bransjemedian på 5,9 % for detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler.
Er Strauman Optikk AS et aktivt selskap?
Strauman Optikk AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hva gjør Strauman Optikk AS?
Strauman Optikk AS driver innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler, med NACE-kode 47.740 i Enhetsregisteret. Registrert aktivitet: Butikkhandel med varer og tjenester innen optikk.
Hvem er daglig leder i Strauman Optikk AS?
Daglig leder i Strauman Optikk AS er Heidi Elisabeth Johansen, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem er største aksjonær i Strauman Optikk AS?
Største aksjonær i Strauman Optikk AS er Jemm AS med 100 % av aksjene. Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Hva er omsetningen til Strauman Optikk AS?
Strauman Optikk AS hadde i 2025 en omsetning på 11,92 mill kr og et overskudd på 1,16 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvor solid er balansen til Strauman Optikk AS?
Egenkapitalen i Strauman Optikk AS var 2,93 mill kr i 2025-regnskapet, med en egenkapitalandel på 48 % av totalkapitalen.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Nordland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.