- Omsetning
- 7,0 mill
- −9,3 %
- Resultat
- 407 274
- 7 års regnskap
- Ansatte
- 9
- +4 siden mars
Om Montana Alta AS
Montana Alta AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Alta, Finnmark. Selskapet er registrert i bransjen Detaljhandel med skotøy og lærvarer. Virksomheten ble stiftet i 2000 og har vært i drift i 26 år. Mette Sønvisen er daglig leder, og Mette Sønvisen er styreleder. I 2025 hadde Montana Alta AS en omsetning på 6,95 mill kr, en nedgang på 9 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 407 274 kr. Egenkapitalen var 326 829 kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Mette Sønvisen med 100 % av aksjene. Selskapet er ett av 2 innen detaljhandel med skotøy og lærvarer i Alta, og ett av 470 i Norge. Det er eldre enn 68 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (74 %).
Aktivitet
Salg av reiseeffekter etc.
Formål
Salg av reiseartikler og andre varer forbundet med dette.
API og MCPGET /company/981883411
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981883411" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981883411",
"name": "MONTANA ALTA AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "47.720",
"nace_desc": "Detaljhandel med skotøy og lærvarer",
"employees": 9,
"address": { "municipality": "ALTA", "county": "FINNMARK", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "981883411" })Spør AI-assistenten
Er Montana Alta AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Montana Alta AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Montana Alta AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · −9,3 % fra 2024 · +69,8 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 6,95 mill kr | 609 281 kr | 407 274 kr | 3,20 mill kr | 326 829 kr | 2,87 mill kr |
| 2024 | 7,66 mill kr | −138 148 kr | −282 500 kr | 3,42 mill kr | −80 445 kr | 3,50 mill kr |
| 2023 | 7,71 mill kr | 87 639 kr | −36 689 kr | 3,32 mill kr | 202 055 kr | 3,12 mill kr |
| 2022 | 7,01 mill kr | −198 878 kr | −302 822 kr | 3,37 mill kr | 238 744 kr | 3,13 mill kr |
| 2021 | 4,09 mill kr | 304 029 kr | 267 576 kr | 1,90 mill kr | 541 566 kr | 1,36 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er varekostnader, som utgjør om lag 45 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 24 prosent av driftsinntektene.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.
API og MCPGET /company/981883411/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981883411/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981883411",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 6951372,
"operating_profit": 609281,
"net_profit": 407274,
"equity": 326829,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 7660369,
"operating_profit": -138148,
"net_profit": -282500,
"equity": -80445,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "981883411" })Spør AI-assistenten
Hvordan har omsetningen til Montana Alta AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Hva var driftsmarginen til Montana Alta AS i 2025?
Hvor mye falt omsetningen til Montana Alta AS fra 2024 til 2025, og hvordan gikk det med resultatet?
Roller og styre3
Daglig leder
1Sist endret 08.07.2014Styre
2Sist endret 08.07.2014API og MCPGET /company/981883411/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981883411/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981883411",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
{ "role_type": "Styremedlem", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "981883411" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Montana Alta AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Montana Alta AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Montana Alta AS?
Aksjonærer
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Mette Sønvisen | Person | Ordinære aksjer | 100,0 % | 100 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/981883411/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981883411/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981883411",
"shareholders": [
…
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "981883411" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Montana Alta AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor mange aksjonærer har Montana Alta AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Montana Alta | BEDR | Detaljhandel med skotøy og lærvarer | Alta | 9 |
Kunngjøringer55
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 10.10.2026 | Revisjon av årsregnskap ↗ |
| 10.10.2026 | Revisor ↗ |
| 14.9.2026 | Revisor ↗ |
| 25.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.8.2025 | Revisor ↗ |
| 5.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 6.8.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 4.10.2023 | Revisor ↗ |
| 12.9.2023 | Manglende roller ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/981883411/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981883411/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981883411",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-10-10", "type": "Revisjon av årsregnskap", … },
{ "dato": "2026-10-10", "type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "981883411" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Montana Alta AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Montana Alta AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Montana Alta AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:7→9
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:5→7
- Endring i roller og styre−ENTER REVISJON FINNMARK AS(Revisor)
- Stilling utlystAllsidig butikkmedarbeider detaljhandel - Montana Alta, Handelsparken Alta
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 45,1 % av driftsinntektene — 4,0 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 8,8 % | 3,5 % |
| Resultatmargin | 5,9 % | 2,6 % |
| Egenkapitalandel | 10,2 % | 41,8 % |
| Likviditetsgrad | 2,81 | 1,76 |
| Gjeldsgrad | 8,79 | 0,90 |
| Egenkapitalrentabilitet | 124,6 % | 8,0 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -9,3 % | +1,2 % |
| Omsetning per ansatt | 772 374,667 kr | 1,03 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 45,1 % | 49,1 % |
| Lønnskostnad | 23,5 % | 24,6 % |
| Annen driftskostnad | 21,8 % | 20,7 % |
| Avskrivninger | 0,8 % | 0,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/981883411/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/981883411/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "981883411",
"nace_code": "47.720",
"industry_count": 343,
"revenue": { "value": 6951372, "percentile": 0.6755 },
"operating_margin": { "value": 0.0876, "percentile": 0.7647 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "981883411" })Spør AI-assistenten
Er Montana Alta AS blant de største selskapene innen detaljhandel med skotøy og lærvarer?
Hvor solid er Montana Alta AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Montana Alta AS på i bransjen?
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Spørsmål og svar om Montana Alta AS
Hvor stor er bransjen Montana Alta AS tilhører?
Montana Alta AS er ett av 2 selskaper innen detaljhandel med skotøy og lærvarer i Alta, og ett av 470 på landsbasis.
Hvor lenge har Montana Alta AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Montana Alta AS ble etablert i 2000 og er omtrent midt på treet i alder, eldre enn 68 % av selskapene i bransjen.
Er Montana Alta AS et aktivt selskap?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Montana Alta AS i Brønnøysundregistrene.
Hva driver Montana Alta AS med?
Montana Alta AS er registrert i bransjen Detaljhandel med skotøy og lærvarer (næringskode 47.720). Registrert aktivitet: Salg av reiseeffekter etc.
Hvem leder Montana Alta AS?
Mette Sønvisen er registrert som daglig leder i Montana Alta AS.
Hvem eier Montana Alta AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Mette Sønvisen største eier i Montana Alta AS med 100 % av aksjene.
Går Montana Alta AS med overskudd?
I 2025 omsatte Montana Alta AS for 6,95 mill kr, ned 9 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 407 274 kr.
Hvor stor aksjekapital har Montana Alta AS?
Den registrerte aksjekapitalen i Montana Alta AS er 230 000 kr (100 aksjer), ifølge Enhetsregisteret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Finnmark
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.