Venås AS
- Omsetning
- 93,8 mill
- +18,6 %
- Resultat
- 2,8 mill
- +249 %
- Ansatte
- 47
- +4 siden mars
Om Venås AS
Venås AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Rauma, Møre Og Romsdal. Selskapet er registrert i bransjen Grunnarbeid. Virksomheten ble stiftet i 1998 og har vært i drift i 28 år. Owe Erlend Venås er daglig leder, og Owe Erlend Venås er styreleder. I 2025 hadde Venås AS en omsetning på 93,81 mill kr, en økning på 19 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 2,84 mill kr. Egenkapitalen var 9,12 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Owe Erlend Venås med 48,7 % av aksjene. Selskapet er ett av 38 innen grunnarbeid i Rauma, og ett av 12 733 i Norge. Det er eldre enn 85 % av selskapene i bransjen.
Aktivitet
Transport og graving.
Formål
Transport og anleggsvirksomhet.
API og MCPGET /company/979952511
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979952511" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979952511",
"name": "VENÅS AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "43.120",
"nace_desc": "Grunnarbeid",
"employees": 47,
"address": { "municipality": "RAUMA", "county": "MØRE OG ROMSDAL", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "979952511" })Spør AI-assistenten
Hvilken bransje er Venås AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Venås AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Rauma holder Venås AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +18,6 % fra 2024 · +110,4 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 93,81 mill kr | 4,35 mill kr | 2,84 mill kr | 33,40 mill kr | 9,12 mill kr | 24,28 mill kr |
| 2024 | 79,10 mill kr | 1,72 mill kr | 813 975 kr | 25,05 mill kr | 6,28 mill kr | 18,77 mill kr |
| 2023 | 62,85 mill kr | 1,42 mill kr | 552 230 kr | 25,08 mill kr | 5,46 mill kr | 19,62 mill kr |
| 2022 | 49,10 mill kr | −910 476 kr | −1,07 mill kr | 21,04 mill kr | 4,91 mill kr | 16,13 mill kr |
| 2021 | 44,59 mill kr | 1,21 mill kr | 706 128 kr | 19,83 mill kr | 5,98 mill kr | 13,84 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er andre driftskostnader, som utgjør om lag 45 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 27 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 21 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Kundefordringer står for om lag 26 prosent av eiendelene. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/979952511/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979952511/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979952511",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 93813612,
"operating_profit": 4348793,
"net_profit": 2841090,
"equity": 9119055,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 79096777,
"operating_profit": 1723212,
"net_profit": 813975,
"equity": 6277964,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "979952511" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Venås AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Venås AS per år.
Hvordan har omsetningen til Venås AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre6
Daglig leder
1Sist endret 17.07.1998Styre
3Sist endret 14.08.2025Regnskapsfører
1Sist endret 15.09.2023Revisor
1Sist endret 04.02.2012API og MCPGET /company/979952511/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979952511/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979952511",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "979952511" })Spør AI-assistenten
Hvilket revisjonsselskap reviderer Venås AS?
Hvem er regnskapsfører for Venås AS?
List alle roller i Venås AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Owe Erlend Venås | Person | Ordinære aksjer | 48,7 % | 487 |
| Torgeir Venås | Person | Ordinære aksjer | 45,1 % | 451 |
| Stein André Venås | Person | Ordinære aksjer | 6,2 % | 62 |
3 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/979952511/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979952511/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979952511",
"shareholders": [
…
],
"total": 3
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "979952511" })Spør AI-assistenten
Er Venås AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Hvor mange aksjonærer har Venås AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Venås AS, og hvor store eierandeler har de?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Venås AS | BEDR | Grunnarbeid | Rauma | 47 |
Kunngjøringer33
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 3.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 14.8.2025 | Styre ↗ |
| 17.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 29.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 2.10.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 26.7.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 23.10.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 12.9.2020 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 26.6.2020 | Forretningsadresse ↗ |
| 3.7.2019 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/979952511/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979952511/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979952511",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-03", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-08-14", "type": "Styre", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "979952511" })Spør AI-assistenten
Når ble Venås AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Venås AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Venås AS sist endret?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:45→47
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:44→45
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:43→44
- Endring i roller og styre
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 45,1 % av driftsinntektene — 11,5 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 4,6 % | 4,0 % |
| Resultatmargin | 3,0 % | 2,8 % |
| Egenkapitalandel | 27,3 % | 41,9 % |
| Likviditetsgrad | 1,00 | 1,55 |
| Gjeldsgrad | 2,66 | 0,96 |
| Egenkapitalrentabilitet | 31,2 % | 8,6 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +18,6 % | +2,4 % |
| Omsetning per ansatt | 2,00 mill kr | 1,69 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 19,6 % | 25,7 % |
| Lønnskostnad | 27,4 % | 27,4 % |
| Annen driftskostnad | 45,1 % | 33,6 % |
| Avskrivninger | 3,3 % | 3,4 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/979952511/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/979952511/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "979952511",
"nace_code": "43.120",
"industry_count": 5797,
"revenue": { "value": 93813612, "percentile": 0.9679 },
"operating_margin": { "value": 0.0464, "percentile": 0.5196 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "979952511" })Spør AI-assistenten
Hvor ligger Venås AS blant de 5797 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Venås AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Venås AS blant de største selskapene innen grunnarbeid?
Investeringer
VENÅS AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Gudbrandsdal Transport Og Spedisjon AS | Nord-Fron | 1,2 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Folk spør om Venås AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Venås AS?
Det er registrert 12 733 selskaper i Norge innen grunnarbeid, hvorav 38 i Rauma.
Er Venås AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1998, som er lenger enn 85 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 127 andre selskaper i bransjen etablert.
Hvilken status har Venås AS i Enhetsregisteret?
Venås AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvem er daglig leder i Venås AS?
Daglig leder i Venås AS er Owe Erlend Venås, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem eier Venås AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Owe Erlend Venås største eier i Venås AS med 48,7 % av aksjene. Nest størst er Torgeir Venås med 45,1 %.
Hvordan går det økonomisk med Venås AS?
Venås AS hadde i 2025 en omsetning på 93,81 mill kr og et overskudd på 2,84 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hva er aksjekapitalen i Venås AS?
Venås AS har en registrert aksjekapital på 100 000 kr, fordelt på 1 000 aksjer.
Er Venås AS registrert i MVA-registeret?
Venås AS er registrert i MVA-registeret (siden 1998) og beregner dermed merverdiavgift på omsetningen sin.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Møre Og Romsdal
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.