Bømlo Optikk AS
- Omsetning
- 13,7 mill
- +10,2 %
- Resultat
- 895 532
- +39,1 %
- Ansatte
- 9
Om Bømlo Optikk AS
Bømlo Optikk AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Bømlo, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler. Virksomheten ble stiftet i 1993 og har vært i drift i 33 år. Marianne Pleym er daglig leder, og Frode Larsen er styreleder. Selskapet er ett av 2 innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler i Bømlo, og ett av 683 i Norge. Det er eldre enn 87 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (89 %).
Aktivitet og formål
Handel, utvikling, kjøp, salg og utleie av fast eiendom samt annen virksomhet som naturlig faller inn under dette ved aksjekjøp eller på annen måte.
AI-sammendrag
Heleid av Visus Holding AS opererer selskapet i et nisjemarked for optikk og medisinsk utstyr på Bømlo, og befester seg i topp 25% på omsetning blant 612 sammenlignbare aktører med en vekst på 10% til 14 millioner kroner. Driftsmarginen er over bransjegjennomsnittet, men egenkapitalandelen på under 15% er klart lavere enn bransjenormen og gir begrenset buffer mot uventede kostnader eller inntektsfall. Med kun ni ansatte og konsentrert eierskap er virksomheten sårbar for nøkkelpersonrisiko, men den stabile driften siden 1995 tyder på solid lokal forankring.
API og MCPGET /company/966800798
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/966800798" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "966800798",
"name": "BØMLO OPTIKK AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "47.740",
"nace_desc": "Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler",
"employees": 9,
"address": { "municipality": "BØMLO", "county": "VESTLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "966800798" })Spør AI-assistenten
Når ble Bømlo Optikk AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Bømlo holder Bømlo Optikk AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Bømlo Optikk AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +10,2 % fra 2024 · +18 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 13,72 mill kr | 1,27 mill kr | 895 532 kr | 5,25 mill kr | 716 568 kr | 4,53 mill kr |
| 2024 | 12,45 mill kr | 976 007 kr | 643 814 kr | 5,74 mill kr | 653 562 kr | 5,09 mill kr |
| 2023 | 12,00 mill kr | 940 304 kr | 628 896 kr | 4,71 mill kr | 848 877 kr | 3,87 mill kr |
| 2022 | 11,78 mill kr | 1,45 mill kr | 1,03 mill kr | 5,56 mill kr | 850 374 kr | 4,71 mill kr |
| 2021 | 11,63 mill kr | 1,75 mill kr | 1,29 mill kr | 5,58 mill kr | 851 695 kr | 4,73 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er lønnskostnader, som utgjør om lag 34 prosent av driftsinntektene. Det meste av årsresultatet ble avsatt til utbytte.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 25 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen ble redusert fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Til gode hos konsernselskaper
- 560 000 kr (11 % av balansen)
- Gjeld til konsernselskaper
- 42 000 kr (1 % av balansen)
- Avgitt konsernbidrag
- 33 000 kr
API og MCPGET /company/966800798/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/966800798/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "966800798",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 13722532,
"operating_profit": 1273321,
"net_profit": 895532,
"equity": 716568,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 12452167,
"operating_profit": 976007,
"net_profit": 643814,
"equity": 653562,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "966800798" })Spør AI-assistenten
Hva var driftsmarginen til Bømlo Optikk AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Bømlo Optikk AS fra 2024 til 2025?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Bømlo Optikk AS de siste årene.
Roller og styre5
Daglig leder
1Sist endret 30.06.1993Styre
2Sist endret 30.06.1993Regnskapsfører
1Sist endret 07.05.2003Revisor
1Sist endret 18.01.2022API og MCPGET /company/966800798/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/966800798/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "966800798",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "966800798" })Spør AI-assistenten
Hvem er daglig leder og styreleder i Bømlo Optikk AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Bømlo Optikk AS?
Hvem er regnskapsfører for Bømlo Optikk AS?
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Visus Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 15 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/966800798/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/966800798/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "966800798",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "VISUS HOLDING AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 100, "year": 2025, … }
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "966800798" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Bømlo Optikk AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Bømlo Optikk AS eier Visus Holding AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Bømlo Optikk AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
API og MCPGET /company/966800798/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/966800798/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "966800798",
"chain": [
{ "org_no": "989072358", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "966800798", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "966800798" })Spør AI-assistenten
Hvem eier Bømlo Optikk AS helt til toppen av eierkjeden?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Bømlo Optikk AS | BEDR | Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler | Bømlo | 9 |
Kunngjøringer35
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 23.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 28.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 4.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 6.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.6.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 18.1.2022 | Revisor ↗ |
| 13.10.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 22.6.2020 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2020 | Forretningsadresse ↗ |
| 18.5.2019 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/966800798/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/966800798/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "966800798",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-06-23", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-06-28", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "966800798" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Bømlo Optikk AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Bømlo Optikk AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Bømlo Optikk AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 25,5 % av driftsinntektene — 4,6 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 9,3 % | 5,8 % |
| Resultatmargin | 6,5 % | 4,9 % |
| Egenkapitalandel | 13,6 % | 37,8 % |
| Likviditetsgrad | 1,51 | 1,41 |
| Gjeldsgrad | 6,33 | 1,20 |
| Egenkapitalrentabilitet | 125,0 % | 27,2 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +10,2 % | +5,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,52 mill kr | 1,33 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 25,5 % | 30,1 % |
| Lønnskostnad | 34,5 % | 34,9 % |
| Annen driftskostnad | 26,8 % | 22,6 % |
| Avskrivninger | 4,0 % | 1,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/966800798/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/966800798/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "966800798",
"nace_code": "47.740",
"industry_count": 601,
"revenue": { "value": 13722532, "percentile": 0.8027 },
"operating_margin": { "value": 0.0928, "percentile": 0.6288 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "966800798" })Spør AI-assistenten
Hvor solid er Bømlo Optikk AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Bømlo Optikk AS på i bransjen?
Hvor ligger Bømlo Optikk AS blant de 601 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Investeringer
BØMLO OPTIKK AS eier aksjer i 3 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Hsd Senterforening AS | Bømlo | 7,7 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Io Eierforum AS | Modum | 2,1 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Bømlakortet AS | Bømlo | 1,6 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Godt å vite om Bømlo Optikk AS
Hvor stor er bransjen Bømlo Optikk AS tilhører?
Bømlo Optikk AS er ett av 2 selskaper innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler i Bømlo, og ett av 683 på landsbasis.
Hvor lenge har Bømlo Optikk AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Bømlo Optikk AS ble etablert i 1993 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 87 % av selskapene.
Hvilken status har Bømlo Optikk AS i Enhetsregisteret?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Bømlo Optikk AS i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Bømlo Optikk AS?
Marianne Pleym er registrert som daglig leder i Bømlo Optikk AS.
Hvem eier Bømlo Optikk AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Visus Holding AS største eier i Bømlo Optikk AS med 100 % av aksjene.
Hva omsatte Bømlo Optikk AS for i 2025?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 13,72 mill kr, opp 10 % fra 2024. Egenkapitalen var 716 568 kr ved årsslutt.
Hvor lønnsom er driften i Bømlo Optikk AS?
Driftsresultatet for 2025 var 1,27 mill kr (driftsmargin 9,3 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Hvor solid er økonomien i Bømlo Optikk AS?
Basert på regnskapstallene for 2025 har Bømlo Optikk AS økonomisk helse-vurderingen A (Meget solid) på sokfirma.no sin skala fra A til E.
Hvilket org.nr har Bømlo Optikk AS?
Bømlo Optikk AS har org.nr 966 800 798 og er registrert som Aksjeselskap i Brønnøysundregistrene.
Hvem er revisor og regnskapsfører for Bømlo Optikk AS?
I Enhetsregisteret er Bømlo Optikk AS registrert med regnskapsfører Azets Insight AS og revisor Bdo AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.