Hopp til innhold
Nytt: sokfirma i Claude og ChatGPT – salgslister, soliditet, konsern og mer.Les mer →
Aktivt selskap
Aksjeselskap

Espevoll Næringspark AS

Org.nr 958154003

www.ostent.no

Om Espevoll Næringspark AS

Espevoll Næringspark AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Alver, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Grunnarbeid. Virksomheten ble stiftet i 1990 og har vært i drift i 36 år. Kåre Romarheim er daglig leder, og Jonny Atle Marøy er styreleder. I 2025 hadde Espevoll Næringspark AS en omsetning på 2,71 mill kr, en nedgang på 90 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 1,60 mill kr. Egenkapitalen var 10,76 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Espevoll Holding AS med 100 % av aksjene. Selskapet er ett av 128 innen grunnarbeid i Alver, og ett av 12 737 i Norge. Det er eldre enn 98 % av selskapene i bransjen.

Aktivitet

Entreprenør- anlegg- og transportvirksomhet.

Formål

Drive med utvikling av næringsareal for salg eller utleie, samt alt som naturlig har sammenheng med dette. I tillegg kan selskapet delta i andre selskap, kjøp og salg av aksjer, eller på annen måte gjøre seg interessert i andre foretagender.

Økonomi

Balanse

2025
Eiendeler15,15 mill kr
Anleggsmidler1 %197 578 krOmløpsmidler99 %14,95 mill kr
Egenkapital og gjeld15,15 mill kr
Innskutt egenkapital2 %321 310 krOpptjent egenkapital69 %10,44 mill krLangsiktig gjeld5 %802 946 krKortsiktig gjeld24 %3,59 mill kr
Resultatdetaljer
Sum driftskostnader806 220 kr
Finansinntekter335 720 kr
Finanskostnader188 475 kr
Netto finans147 245 kr
Ordinært resultat før skatt2,05 mill kr
ÅrOmsetningDriftsresultatResultatEiendelerEgenkapitalGjeld
20252,71 mill kr1,90 mill kr1,60 mill kr15,15 mill kr10,76 mill kr4,39 mill kr
202428,26 mill kr6,19 mill kr7,47 mill kr33,36 mill kr10,72 mill kr22,65 mill kr
202325,56 mill kr1,42 mill kr697 486 kr20,04 mill kr3,31 mill kr16,74 mill kr
202222,34 mill kr511 323 kr143 735 kr18,96 mill kr3,28 mill kr15,68 mill kr
202129,13 mill kr4,99 mill kr3,87 mill kr25,24 mill kr19,26 mill kr5,99 mill kr
Årsregnskap

Hva årsregnskapet forteller

AI

Årsregnskapet for 2025 viser at varekostnader er den største kostnadsposten, med om lag 21 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte tilsvarende en mindre del av årsresultatet. Regnskapet inneholder konsernbidrag.

Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.

Roller og styre5

Daglig leder

1Sist endret 12.01.2025
Daglig lederSignatur

Styre

3Sist endret 09.01.2025
Styrets lederSignatur
StyremedlemSignatur
StyremedlemSignatur

Revisor

1Sist endret 06.10.2026
Revisor
repr. CEDRA NORGE ASGodkjent revisjonsforetakVis revisor-profil →Tiltrådte oktober 2026

Aksjonærer og eierstruktur

Eierendringer

Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.

1 nye · 2 ute

Ut (2)
År:
AksjonærTypeAksjeklasseEierandelAksjer
Espevoll Holding ASSelskapOrdinære aksjer100.0 %1 397

1 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025

Reelle eiere

Beregnet fra aksjonærregisteret 2025

Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.

Underenheter1

NavnTypeBransjeKommuneAnsatte
Espevoll Næringspark ASBEDRGrunnarbeidAlver−

Kunngjøringer74

Kilde: Brønnøysundregistrene

Endringshistorikk

Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.

  1. Endring i roller og styre
    +CEDRA NORGE AS(Revisor)−CEDRA NORGE MOMENTUM AS(Revisor)
  2. Endring i aksjekapital
  3. Endring i roller og styre
    +CEDRA NORGE MOMENTUM AS(Revisor)−HKW NORGE MOMENTUM AS(Revisor)
  4. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert
  5. Endring i aksjekapital

Bransjesammenligning

Annen driftskostnad utgjør 6,3 % av driftsinntektene — 27,3 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.

Nøkkeltall2025Bransjemedian
Driftsmargin70,3 %4,0 %
Resultatmargin59,0 %2,8 %
Egenkapitalandel71,0 %41,9 %
Likviditetsgrad4,161,55
Gjeldsgrad0,410,96
Egenkapitalrentabilitet14,9 %8,6 %
Omsetningsvekst (siste år)-90,4 %+2,4 %
Andel av driftsinntekter2025Bransjemedian
Varekostnad21,5 %25,7 %
Lønnskostnad2,0 %27,4 %
Annen driftskostnad6,3 %33,6 %

Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.

Spørsmål og svar om Espevoll Næringspark AS

Hvor stor er bransjen Espevoll Næringspark AS tilhører?

Espevoll Næringspark AS er ett av 128 selskaper innen grunnarbeid i Alver, og ett av 12 737 på landsbasis.

Hvor lenge har Espevoll Næringspark AS eksistert sammenlignet med bransjen?

Espevoll Næringspark AS ble etablert i 1990 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 98 % av selskapene.

Hva er statusen til Espevoll Næringspark AS?

Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Espevoll Næringspark AS i Brønnøysundregistrene.

Hva betyr organisasjonsformen AS?

Organisasjonsformen til Espevoll Næringspark AS er Aksjeselskap, forkortet AS. Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.

Hvem leder Espevoll Næringspark AS?

Kåre Romarheim er registrert som daglig leder i Espevoll Næringspark AS.

Hvem er styreleder i Espevoll Næringspark AS?

Styrets leder i Espevoll Næringspark AS er Jonny Atle Marøy. Styret har totalt 3 registrerte medlemmer.

Hvem eier Espevoll Næringspark AS?

Espevoll Næringspark AS eies i hovedsak av Espevoll Holding AS (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.

Går Espevoll Næringspark AS med overskudd?

Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 2,71 mill kr, ned 90 % fra 2024. Egenkapitalen var 10,76 mill kr ved årsslutt.

Hvor lønnsom er driften i Espevoll Næringspark AS?

Driftsresultatet for 2025 var 1,90 mill kr (driftsmargin 70,3 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.

Hva er nettsiden til Espevoll Næringspark AS?

Registrert nettside for Espevoll Næringspark AS er www.ostent.no. Opplysningene er selskapets egne registreringer i Brønnøysundregistrene.

Bransjen der selskapet holder til

Alle kommuner i Vestland