Hopp til innhold
Nyttsokfirma i Claude og ChatGPTLes mer →
Aktivt selskap
Samvirkeforetak

Vingelen Innkjøpslag SA

Org.nr 955790375
Omsetning
25,9 mill
+14,4 %
Resultat
−130 344
−159,3 %
Mer

Om Vingelen Innkjøpslag SA

Vingelen Innkjøpslag SA er registrert som samvirkeforetak med forretningsadresse i Tolga, Innlandet. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med korn, råtobakk, såvarer og fôrvarer. Virksomheten ble stiftet i 1983 og har vært i drift i 43 år. Grete Nygjelten er daglig leder, og Embret Rønning er styreleder. I 2025 hadde Vingelen Innkjøpslag SA en omsetning på 25,89 mill kr, en økning på 14 % fra 2024. Selskapet endte året med et underskudd på 130 344 kr. Egenkapitalen var 5,32 mill kr ved utgangen av 2025. Selskapet er ett av 127 i Norge innen engroshandel med korn, råtobakk, såvarer og fôrvarer. Det er eldre enn 90 % av selskapene i bransjen.

Aktivitet

Handelsvirksomhet og ellers utnytte lagets eiendom og forretningsmuligheter på beste måte til fordel for andelseierne.

Formål

Handel med innsatsmidler til landbruket, byggevarer og butikkhandel med dagligvarer/forbrukervarer. Foretaket kan også drive annen virksomhet relatert til hovedformålet. Fremme medlemmenes økonomiske interesser gjennom deres deltakelse i virksomheten som kjøpere av varer eller tjenester fra foretaket.

API og MCPGET /company/955790375

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/955790375" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "955790375",
  "name": "VINGELEN INNKJØPSLAG SA",
  "org_form": "SA",
  "nace_code": "46.210",
  "nace_desc": "Engroshandel med korn, råtobakk, såvarer og fôrvarer",
  "employees": null,
  "address": { "municipality": "TOLGA", "county": "INNLANDET", … },
  …
}

MCP

lookup_company({ "org_no": "955790375" })

Spør AI-assistenten

  • Hva driver Vingelen Innkjøpslag SA med, og hvor mange ansatte har selskapet?
  • Gi meg en kort oversikt over Vingelen Innkjøpslag SA: bransje, adresse og antall ansatte.
  • Hvilken bransje er Vingelen Innkjøpslag SA registrert i, og hva betyr næringskoden?
Kom i gang med API og MCP →

Økonomi

Omsetning 2021–2025 · +14,4 % fra 2024 · +34,9 % over 4 år

ÅrOmsetningDriftsresultatResultatEiendelerEgenkapitalGjeld
202525,89 mill kr−85 418 kr−130 344 kr6,27 mill kr5,32 mill kr947 162 kr
202422,63 mill kr315 144 kr219 728 kr6,28 mill kr5,45 mill kr827 073 kr
202320,67 mill kr103 650 kr47 196 kr6,11 mill kr5,23 mill kr881 946 kr
202224,46 mill kr125 903 kr83 518 kr6,08 mill kr5,18 mill kr894 536 kr
202119,19 mill kr181 249 kr131 570 kr5,93 mill kr5,10 mill kr826 580 kr

Balanse

2025
Eiendeler6,27 mill kr
Anleggsmidler13 %795 953 krOmløpsmidler87 %5,47 mill kr
Egenkapital og gjeld6,27 mill kr
Innskutt egenkapital3 %164 095 krOpptjent egenkapital82 %5,16 mill krKortsiktig gjeld13 %798 711 kr
Resultatdetaljer
Sum driftskostnader25,97 mill kr
Finansinntekter35 752 kr
Finanskostnader54 044 kr
Netto finans−18 291 kr
Ordinært resultat før skatt−103 709 kr
Årsregnskap

Hva årsregnskapet forteller

AI

Den største kostnadsposten i 2025-regnskapet er varekostnader, som utgjør om lag 90 prosent av driftsinntektene.

Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 34 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.

API og MCPGET /company/955790375/financials

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/955790375/financials" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "955790375",
  "years": [
    {
      "year": 2025,
      "revenue": 25889214,
      "operating_profit": -85418,
      "net_profit": -130344,
      "equity": 5320307,
      …
    },
    {
      "year": 2024,
      "revenue": 22629224,
      "operating_profit": 315144,
      "net_profit": 219728,
      "equity": 5450650,
      …
    },
    …
  ]
}

MCP

get_company_financials({ "org_no": "955790375" })

Spør AI-assistenten

  • Hva var driftsmarginen til Vingelen Innkjøpslag SA i 2025?
  • Hvor mye vokste omsetningen til Vingelen Innkjøpslag SA fra 2024 til 2025?
  • Hvor stort underskudd hadde Vingelen Innkjøpslag SA i 2025, og hvor mye egenkapital er igjen?

Roller og styre10

Daglig leder

1Sist endret 03.06.2008
Grete Nygjelten(f. 1964)
Daglig lederSignatur

Styre

7Sist endret 06.05.2026
Styrets lederSignatur
Mariann Totlund(f. 1977)
StyremedlemSignatur
StyremedlemSignatur
Vegard Aasheim Storsve(f. 1992)
StyremedlemSignatur
Audun Urset(f. 1979)
StyremedlemSignatur
Varamedlem
Varamedlem

Regnskapsfører

1Sist endret 23.01.2012
Regnskapsfører
repr. ØKORÅD ØSTERDALEN SAGodkjent regnskapsforetakVis regnskapsfører-profil →

Revisor

1Sist endret 05.06.2025
Revisor
repr. REVISORKONSULT ASGodkjent revisjonsforetakVis revisor-profil →
API og MCPGET /company/955790375/roles

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/955790375/roles" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "955790375",
  "roles": [
    { "role_type": "Daglig leder", … },
    { "role_type": "Regnskapsfører", … },
    { "role_type": "Revisor", … },
    …
  ]
}

MCP

get_company_roles({ "org_no": "955790375" })

Spør AI-assistenten

  • Hvilket revisjonsselskap reviderer Vingelen Innkjøpslag SA?
  • Hvem er regnskapsfører for Vingelen Innkjøpslag SA?
  • Hvor mange styremedlemmer og varamedlemmer har Vingelen Innkjøpslag SA?

Underenheter1

NavnTypeBransjeKommuneAnsatte
Vingelen Innkjøpslag SABEDREngroshandel med korn, råtobakk, såvarer og fôrvarerTolga−

Kunngjøringer45

Kilde: Brønnøysundregistrene

API og MCPGET /company/955790375/kunngjoeringer

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/955790375/kunngjoeringer" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "955790375",
  "kunngjoeringer": [
    { "dato": "2026-06-02", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
    { "dato": "2026-05-06", "type": "Styre", … },
    …
  ]
}

MCP

get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "955790375" })

Spør AI-assistenten

  • Når ble styret i Vingelen Innkjøpslag SA sist endret?
  • Hva er de siste kunngjøringene for Vingelen Innkjøpslag SA i Brønnøysundregistrene?
  • Når ble Vingelen Innkjøpslag SA sist kunngjort, og hva gjaldt det?

Endringshistorikk

Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.

  1. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert
  2. Endring i roller og styre
    +ØKORÅD ØSTERDALEN SA(Regnskapsfører)−VEKSTRA NORD-ØST SA(Regnskapsfører)
  3. Endring i roller og styre
    +Audun Urset(Styremedlem)−Sigrid Nesteby(Styremedlem)
  4. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert
  5. Årsregnskap levert
    Godkjent årsregnskap publisert

Bransjesammenligning

Varekostnad utgjør 89,6 % av driftsinntektene — 7,7 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.

Nøkkeltall2025Bransjemedian
Driftsmargin-0,3 %1,7 %
Resultatmargin-0,5 %0,9 %
Egenkapitalandel84,9 %46,9 %
Likviditetsgrad6,852,14
Gjeldsgrad0,180,84
Egenkapitalrentabilitet-2,4 %4,8 %
Omsetningsvekst (siste år)+14,4 %+4,6 %
Andel av driftsinntekter2025Bransjemedian
Varekostnad89,6 %81,9 %
Lønnskostnad4,7 %8,7 %
Annen driftskostnad5,4 %6,3 %
Avskrivninger0,6 %0,8 %

Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.

API og MCPGET /company/955790375/benchmark

API

curl "https://api.sokfirma.no/company/955790375/benchmark" \
  -H "Authorization: Bearer sk_api_..."

Svar (utdrag)

{
  "org_no": "955790375",
  "nace_code": "46.210",
  "industry_count": 86,
  "revenue": { "value": 25889214, "percentile": 0.7059 },
  "operating_margin": { "value": -0.0033, "percentile": 0.3026 },
  …
}

MCP

get_company_benchmark({ "org_no": "955790375" })

Spør AI-assistenten

  • Hvor ligger Vingelen Innkjøpslag SA blant de 86 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
  • Hvordan er lønnsomheten til Vingelen Innkjøpslag SA sammenlignet med andre i bransjen?
  • Er Vingelen Innkjøpslag SA blant de største selskapene innen engroshandel med korn, råtobakk, såvarer og fôrvarer?

Investeringer

VINGELEN INNKJØPSLAG SA eier aksjer i 1 selskap

SelskapKommuneEierandelFørste årSiste årStatus
Rådhuset Vingelen ASTolga8,1 %20152023Slettet

Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.

Ofte spurt om Vingelen Innkjøpslag SA

Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Vingelen Innkjøpslag SA?

Det er registrert 127 selskaper i Norge innen engroshandel med korn, råtobakk, såvarer og fôrvarer.

Er Vingelen Innkjøpslag SA et etablert selskap?

Selskapet har eksistert siden 1983, som er lenger enn 90 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 1 annet selskap i bransjen etablert.

Går Vingelen Innkjøpslag SA bedre enn andre i bransjen?

Vingelen Innkjøpslag SA hadde en driftsmargin på −0,3 % i siste regnskapsår, mot en bransjemedian på 1,7 % for engroshandel med korn, råtobakk, såvarer og fôrvarer.

Hvilken status har Vingelen Innkjøpslag SA i Enhetsregisteret?

Vingelen Innkjøpslag SA er et aktivt selskap registrert som Samvirkeforetak i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.

Hva driver Vingelen Innkjøpslag SA med?

Vingelen Innkjøpslag SA driver innen engroshandel med korn, råtobakk, såvarer og fôrvarer, med NACE-kode 46.210 i Enhetsregisteret. Registrert aktivitet: Handelsvirksomhet og ellers utnytte lagets eiendom og forretningsmuligheter på beste måte til fordel for andelseierne.

Hvem er daglig leder i Vingelen Innkjøpslag SA?

Daglig leder i Vingelen Innkjøpslag SA er Grete Nygjelten, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.

Hva er omsetningen til Vingelen Innkjøpslag SA?

Vingelen Innkjøpslag SA hadde i 2025 en omsetning på 25,89 mill kr og et underskudd på 130 344 kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.

Hva er driftsresultatet til Vingelen Innkjøpslag SA?

I 2025 hadde Vingelen Innkjøpslag SA et driftsresultat på −85 418 kr, som tilsvarer en driftsmargin på −0,3 %.

Hvor ligger Vingelen Innkjøpslag SA?

Vingelen Innkjøpslag SA er hjemmehørende i Tolga (Innlandet).

Hva er organisasjonsnummeret til Vingelen Innkjøpslag SA?

Vingelen Innkjøpslag SA har org.nr 955 790 375 og er registrert som Samvirkeforetak i Brønnøysundregistrene.

Bransjen der selskapet holder til

Alle kommuner i Innlandet