- Omsetning
- 94,3 mill
- −15,6 %
- Resultat
- 3,0 mill
- −66,7 %
- Ansatte
- 27
Om Valdresbygg AS
Valdresbygg AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Nord-Aurdal, Innlandet. Selskapet er registrert i bransjen Oppføring av bygninger. Virksomheten ble stiftet i 1989 og har vært i drift i 37 år. Knut Arne Follinglo er daglig leder, og Ketil Gunde Hansen Andersen er styreleder. Selskapet er ett av 48 innen oppføring av bygninger i Nord-Aurdal, og ett av 24 637 i Norge. Det er eldre enn 98 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (51 %).
Aktivitet
Entreprenørforretning.
Formål
Entreprenørvirksomhet, samt virksomhet som er forbundet med dette.
AI-sammendrag
Konsentrert eierskap som heleid datterselskap av Veidekke Entreprenør sikrer trolig tilgang på oppdrag og finansiell trygghet, til tross for et omsetningsfall på 16% i 2025. Selskapet ligger likevel i topp 10% på omsetning i bransjen, men den lave egenkapitalandelen (12 mrd 8% mot gjeld på 31M kr) gjør driften avhengig av eierens ryggdekning ved nedgangstider.
API og MCPGET /company/955040163
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/955040163" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "955040163",
"name": "VALDRESBYGG AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "41.000",
"nace_desc": "Oppføring av bygninger",
"employees": 27,
"address": { "municipality": "NORD-AURDAL", "county": "INNLANDET", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "955040163" })Spør AI-assistenten
Når ble Valdresbygg AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Nord-Aurdal holder Valdresbygg AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Er Valdresbygg AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · −15,6 % fra 2024 · +32,4 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 94,34 mill kr | 2,49 mill kr | 2,95 mill kr | 38,59 mill kr | 7,76 mill kr | 30,83 mill kr |
| 2024 | 111,82 mill kr | 10,09 mill kr | 8,86 mill kr | 46,34 mill kr | 9,20 mill kr | 37,14 mill kr |
| 2023 | 73,38 mill kr | 3,93 mill kr | 3,88 mill kr | 36,86 mill kr | 6,54 mill kr | 30,32 mill kr |
| 2022 | 51,75 mill kr | 4,76 mill kr | 4,18 mill kr | 38,08 mill kr | 7,96 mill kr | 30,12 mill kr |
| 2021 | 71,26 mill kr | 8,20 mill kr | 6,61 mill kr | 41,07 mill kr | 8,28 mill kr | 32,79 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at lønnskostnader er den største kostnadsposten, med om lag 22 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte som oversteg årsresultatet.
Balansen er likvid: bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 77 prosent av eiendelene. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
Selskapet finansieres delvis av andre selskaper i konsernet.
- Til gode hos konsernselskaper
- 92 000 kr
- Gjeld til konsernselskaper
- 3,8 mill kr (10 % av balansen)
API og MCPGET /company/955040163/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/955040163/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "955040163",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 94344000,
"operating_profit": 2487000,
"net_profit": 2953000,
"equity": 7762000,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 111816000,
"operating_profit": 10090000,
"net_profit": 8855000,
"equity": 9195000,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "955040163" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Valdresbygg AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Valdresbygg AS per år.
Hvordan har omsetningen til Valdresbygg AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre7
Daglig leder
1Sist endret 16.05.2023Styre
5Sist endret 14.01.2026Revisor
1Sist endret 30.06.2025API og MCPGET /company/955040163/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/955040163/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "955040163",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "955040163" })Spør AI-assistenten
Hvem er daglig leder og styreleder i Valdresbygg AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Valdresbygg AS?
List alle roller i Valdresbygg AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Veidekke Entreprenør AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 3 000 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/955040163/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/955040163/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "955040163",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "VEIDEKKE ENTREPRENØR AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 100,
"year": 2025,
…
}
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "955040163" })Spør AI-assistenten
Hvor stor andel av Valdresbygg AS eier Veidekke Entreprenør AS, og hvem eier resten?
Hvor mange aksjonærer har Valdresbygg AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Valdresbygg AS, og hvor store eierandeler har de?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
- 19,5 %Obos Aksjeinvesteringer AS
- 10,9 %Folketrygdfondet
- 3,2 %Bnp Paribas· Frankrike
- 3,1 %Verdipapirfond Odin Norge
- 2,4 %Pareto Aksje Norge Verdipapirfond
- 2,3 %Must Invest AS
- 2 %Mp Pensjon PK
- 1,2 %Verdipapirfondet Holberg Norge
- 1,1 %Citibank, N.a.· Irland
- 1,1 %Jpmorgan Chase Bank, N.a., London· Storbritannia
Andre selskaper eid av Veidekke Entreprenør AS
14 selskaperAPI og MCPGET /company/955040163/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/955040163/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "955040163",
"chain": [
{ "org_no": "917103801", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "984024290", "owner_pct": 100, … },
{ "org_no": "955040163", "owner_pct": 100, … }
],
"subsidiaries_total": 0,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "955040163" })Spør AI-assistenten
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Valdresbygg AS?
Hvem eier Valdresbygg AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvor mange ledd er det i eierkjeden over Valdresbygg AS?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Valdresbygg AS | BEDR | Oppføring av bygninger | Nord-Aurdal | 27 |
Kunngjøringer52
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 16.9.2026 | Fusjonsbeslutning ↗ |
| 30.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 14.1.2026 | Styre ↗ |
| 30.6.2025 | Revisor ↗ |
| 16.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 15.1.2025 | Styre ↗ |
| 9.10.2024 | Styre ↗ |
| 4.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.5.2023 | Daglig leder ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/955040163/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/955040163/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "955040163",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-09-16", "type": "Fusjonsbeslutning", … },
{ "dato": "2026-07-30", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "955040163" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Valdresbygg AS sist endret?
Hvilke fusjoner har Valdresbygg AS vært involvert i?
Hva er de siste kunngjøringene for Valdresbygg AS i Brønnøysundregistrene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:26→27
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:27→26
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 21,8 % av driftsinntektene — 11,6 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 2,6 % | 2,9 % |
| Resultatmargin | 3,1 % | 2,0 % |
| Egenkapitalandel | 20,1 % | 29,7 % |
| Likviditetsgrad | 1,35 | 1,30 |
| Gjeldsgrad | 3,97 | 1,41 |
| Egenkapitalrentabilitet | 38,0 % | 11,1 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -15,6 % | +1,5 % |
| Omsetning per ansatt | 3,49 mill kr | 1,54 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Lønnskostnad | 21,8 % | 33,4 % |
| Annen driftskostnad | 9,9 % | 11,6 % |
| Avskrivninger | 0,1 % | 1,2 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/955040163/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/955040163/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "955040163",
"nace_code": "41.000",
"industry_count": 12276,
"revenue": { "value": 94344000, "percentile": 0.9699 },
"operating_margin": { "value": 0.0264, "percentile": 0.4882 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "955040163" })Spør AI-assistenten
Er Valdresbygg AS blant de største selskapene innen oppføring av bygninger?
Hvor solid er Valdresbygg AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Valdresbygg AS på i bransjen?
Godkjenninger og registre
Valdresbygg AS har sentral godkjenning for byggevirksomhet fra Direktoratet for byggkvalitet innen 11 godkjenningsområder.
| Funksjon | Godkjenningsområde | Tiltaksklasse |
|---|---|---|
| Utførende | Montering av glasskonstruksjoner og fasadekledning | 2 |
| Utførende | Innmåling og utstikking av tiltak | 2 |
| Utførende | Landskapsutforming | 2 |
| Utførende | Montering av bærende metall- eller betongkonstruksjoner | 2 |
| Utførende | Murarbeid | 1 |
| Utførende | Plasstøpte betongkonstruksjoner | 3 |
| Utførende | Riving og miljøsanering | 2 |
| Utførende | Taktekkingsarbeid | 2 |
| Utførende | Tømrerarbeid og montering av trekonstruksjoner | 2 |
| Utførende | Vannforsynings- og avløpsanlegg | 2 |
Kilde: Direktoratet for byggkvalitet
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Spørsmål og svar om Valdresbygg AS
Hvor stor er bransjen Valdresbygg AS tilhører?
Valdresbygg AS er ett av 48 selskaper innen oppføring av bygninger i Nord-Aurdal, og ett av 24 637 på landsbasis.
Hvor lenge har Valdresbygg AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Valdresbygg AS ble etablert i 1989 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 98 % av selskapene.
Hva er statusen til Valdresbygg AS?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Valdresbygg AS i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Valdresbygg AS?
Knut Arne Follinglo er registrert som daglig leder i Valdresbygg AS.
Hvem er største aksjonær i Valdresbygg AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Veidekke Entreprenør AS største eier i Valdresbygg AS med 100 % av aksjene.
Hvem er morselskapet til Valdresbygg AS?
Selskapet er datterselskap av Veidekke Entreprenør AS (100 % eierandel). Øverste morselskap i konsernet er Veidekke ASA.
Går Valdresbygg AS med overskudd?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 94,34 mill kr, ned 16 % fra 2024. Egenkapitalen var 7,76 mill kr ved årsslutt.
Hvor solid er økonomien i Valdresbygg AS?
Basert på regnskapstallene for 2025 har Valdresbygg AS økonomisk helse-vurderingen A (Meget solid) på sokfirma.no sin skala fra A til E.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Innlandet
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.