Magneten Jern & Farve AS
Org.nr 951925446
Om Magneten Jern & Farve AS
Magneten Jern & Farve AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Levanger, Trøndelag. Selskapet er registrert i bransjen Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass. Virksomheten ble stiftet i 1989 og har vært i drift i 37 år. Erik Snekvik er daglig leder, og Erik Snekvik er styreleder. Selskapet er ett av 4 innen detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Levanger, og ett av 1 662 i Norge. Det er eldre enn 91 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (79 %).
Aktivitet og formål
Drive handel.
AI-sammendrag
Til tross for et omsetningsfall på 8% til 9M kr sliter jernvarehandelen med lav lønnsomhet, med et underskudd på 288K kr og en egenkapitalandel som ligger under bransjesnittet. Som heleid datterselskap av ESIKO AS mangler virksomheten trolig selvstendig kapitalbuffer, og med kun 617K kr i egenkapital mot 2M kr i gjeld er den finansielle stillingen skjør. Fåtallige ansatte og bunnplassering på bemanning i bransjen tyder på en nedskalert driftsmodell i Levanger-markedet.
Økonomi
Balanse
2025| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 8,78 mill kr | −225 155 kr | −288 192 kr | 3,04 mill kr | 616 871 kr | 2,42 mill kr |
| 2024 | 9,52 mill kr | −280 501 kr | −340 319 kr | 3,35 mill kr | 905 063 kr | 2,45 mill kr |
| 2023 | 10,07 mill kr | −398 841 kr | −395 517 kr | 3,78 mill kr | 1,25 mill kr | 2,54 mill kr |
| 2022 | 10,34 mill kr | 366 109 kr | 214 219 kr | 4,36 mill kr | 1,64 mill kr | 2,72 mill kr |
| 2021 | 11,22 mill kr | 838 203 kr | 1,11 mill kr | 3,90 mill kr | 1,43 mill kr | 2,47 mill kr |
Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at varekostnader er den største kostnadsposten, med om lag 60 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 21 prosent av driftsinntektene.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital. Balansen viser et udekket tap.
Roller og styre8
Daglig leder
1Sist endret 03.10.2025Styre
4Sist endret 05.09.2019Regnskapsfører
2Sist endret 16.01.2026Revisor
1Sist endret 26.10.2010Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 ute · 1 endret eierandel
- Svein Erling Solbakkenhadde 75 %
- Esiko AS25 % → 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Esiko AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100.0 % | 1 600 |
1 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Esiko AS
1 selskaperUnderenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Magneten Jern & Farve AS | BEDR | Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass | Levanger | 7 |
Kunngjøringer44
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 14.7.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.10.2025 | Daglig leder ↗ |
| 3.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 23.7.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.4.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 9.6.2020 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 5.9.2019 | Styre ↗ |
| 15.7.2019 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:6→7
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:5→6
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Annen driftskostnad utgjør 21,7 % av driftsinntektene — 7,4 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | -2,6 % | 2,1 % |
| Resultatmargin | -3,3 % | 1,7 % |
| Egenkapitalandel | 20,3 % | 44,6 % |
| Likviditetsgrad | 1,08 | 1,97 |
| Gjeldsgrad | 3,93 | 0,84 |
| Egenkapitalrentabilitet | -46,7 % | 5,9 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -7,7 % | +3,7 % |
| Omsetning per ansatt | 1,25 mill kr | 2,03 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 59,7 % | 62,7 % |
| Lønnskostnad | 20,8 % | 19,0 % |
| Annen driftskostnad | 21,7 % | 14,3 % |
| Avskrivninger | 0,4 % | 0,8 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Spørsmål og svar om Magneten Jern & Farve AS
Hvor stor er bransjen Magneten Jern & Farve AS tilhører?
Magneten Jern & Farve AS er ett av 4 selskaper innen detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Levanger, og ett av 1 662 på landsbasis.
Hvor lenge har Magneten Jern & Farve AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Magneten Jern & Farve AS ble etablert i 1989 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 91 % av selskapene.
Hvordan er lønnsomheten til Magneten Jern & Farve AS sammenlignet med bransjen?
Medianen for detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass er en driftsmargin på 2,1 %. Magneten Jern & Farve AS lå på −2,6 % i siste tilgjengelige regnskap.
Er Magneten Jern & Farve AS et aktivt selskap?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Magneten Jern & Farve AS i Brønnøysundregistrene.
Hva driver Magneten Jern & Farve AS med?
Magneten Jern & Farve AS er registrert i bransjen Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass (næringskode 47.520). Registrert aktivitet: Drive handel.
Hvem leder Magneten Jern & Farve AS?
Erik Snekvik er registrert som daglig leder i Magneten Jern & Farve AS.
Hvilke eiere står bak Magneten Jern & Farve AS?
Største aksjonær i Magneten Jern & Farve AS er Esiko AS med 100 % av aksjene. Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Går Magneten Jern & Farve AS med overskudd?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 8,78 mill kr, ned 8 % fra 2024. Egenkapitalen var 616 871 kr ved årsslutt.
Hvor lønnsom er driften i Magneten Jern & Farve AS?
Driftsresultatet for 2025 var −225 155 kr (driftsmargin −2,6 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Hvor stor aksjekapital har Magneten Jern & Farve AS?
Den registrerte aksjekapitalen i Magneten Jern & Farve AS er 1,60 mill kr (1 600 aksjer), ifølge Enhetsregisteret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Trøndelag
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.