Momrak Mesterbygg AS
Org.nr 931590847
Om Momrak Mesterbygg AS
Momrak Mesterbygg AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Fyresdal, Telemark. Selskapet er registrert i bransjen Oppføring av bygninger. Virksomheten ble stiftet i 2023 og har vært i drift i 3 år. Bendik Momrak er daglig leder, og Bendik Momrak er styreleder. Selskapet er ett av 14 innen oppføring av bygninger i Fyresdal, og ett av 24 635 i Norge. Det ble etablert samme år som 1 320 andre selskaper i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (51 %).
Aktivitet
Snekker/tømrer virksomhet, tilbygg, nybygg, rehabilitering og tegning. Takseringsvirksomhet, skade og tilstandsanalyse.
Formål
Snekker/tømrer virksomhet, tilbygg, nybygg, rehabilitering og tegning. Takseringsvirksomhet, skade og tilstandsanalyse og anna som naturleg heng saman med dette.
AI-sammendrag
Rask vekst med 65% omsetningsøkning til 10 mill. kr på under tre år vitner om sterk etterspørsel i lokalmarkedet, samtidig som en driftsmargin over snittet tyder på god kostnadskontroll i et ellers marginfølsomt håndverksfag. Full eierkontroll gjennom Momrak Holding og en solid egenkapitalandel gir handlingsrom for videre investeringer, men den fortsatt beskjedne balansen på 2 mill. kr betyr at videre vekst trolig krever ekstern kapital eller finansiering.
Økonomi
Balanse
2025| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 9,94 mill kr | 755 784 kr | 591 137 kr | 2,11 mill kr | 754 976 kr | 1,36 mill kr |
| 2024 | 6,01 mill kr | 518 566 kr | 401 158 kr | 1,68 mill kr | 363 839 kr | 1,31 mill kr |
| 2023 | 1,75 mill kr | 170 129 kr | 132 681 kr | 545 813 kr | 162 681 kr | 383 132 kr |
Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at varekostnader er den største kostnadsposten, med om lag 51 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 28 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte tilsvarende en mindre del av årsresultatet.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 20 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen ble redusert fra året før. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Roller og styre5
Daglig leder
1Sist endret 19.06.2023Styre
2Sist endret 19.06.2023Regnskapsfører
1Sist endret 10.11.2024Revisor
1Sist endret 27.07.2026Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Momrak Holding AS100 %
- Bendik Momrakhadde 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Momrak Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100.0 % | 100 |
1 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Momrak Mesterbygg AS | BEDR | Oppføring av bygninger | Fyresdal | 10 |
Kunngjøringer7
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 27.7.2026 | Revisor ↗ |
| 29.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 7.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 4.3.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 19.6.2023 | Nyregistrering i Foretaksregisteret ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:8→10
- Endring i roller og styre+JOHRE REVISJON AS(Revisor)
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:7→8
- Endring i roller og styre
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 27,7 % av driftsinntektene — 5,7 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 7,6 % | 2,8 % |
| Resultatmargin | 5,9 % | 2,0 % |
| Egenkapitalandel | 35,8 % | 29,5 % |
| Likviditetsgrad | 1,04 | 1,30 |
| Gjeldsgrad | 1,80 | 1,41 |
| Egenkapitalrentabilitet | 78,3 % | 11,2 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +65,5 % | +1,5 % |
| Omsetning per ansatt | 994 429,7 kr | 1,55 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 51,3 % | 47,9 % |
| Lønnskostnad | 27,7 % | 33,4 % |
| Annen driftskostnad | 12,3 % | 11,6 % |
| Avskrivninger | 1,1 % | 1,2 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
Godkjenninger og registre
Momrak Mesterbygg AS har sentral godkjenning for byggevirksomhet fra Direktoratet for byggkvalitet innen 3 godkjenningsområder.
| Funksjon | Godkjenningsområde | Tiltaksklasse |
|---|---|---|
| Utførende | Montering av bærende metall- eller betongkonstruksjoner | 1 |
| Utførende | Plasstøpte betongkonstruksjoner | 1 |
| Utførende | Tømrerarbeid og montering av trekonstruksjoner | 1 |
Kilde: Direktoratet for byggkvalitet
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Ofte spurt om Momrak Mesterbygg AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Momrak Mesterbygg AS?
Det er registrert 24 635 selskaper i Norge innen oppføring av bygninger, hvorav 14 i Fyresdal.
Er Momrak Mesterbygg AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2023, som er lenger enn 20 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 1 320 andre selskaper i bransjen etablert.
Hvilken status har Momrak Mesterbygg AS i Enhetsregisteret?
Momrak Mesterbygg AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvilken bransje tilhører Momrak Mesterbygg AS?
Momrak Mesterbygg AS driver innen oppføring av bygninger, med NACE-kode 41.000 i Enhetsregisteret. Registrert aktivitet: Snekker/tømrer virksomhet, tilbygg, nybygg, rehabilitering og tegning.
Hva betyr organisasjonsformen AS?
Momrak Mesterbygg AS er registrert som Aksjeselskap (AS). Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.
Hvem er daglig leder i Momrak Mesterbygg AS?
Daglig leder i Momrak Mesterbygg AS er Bendik Momrak, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem eier Momrak Mesterbygg AS?
Momrak Mesterbygg AS eies i hovedsak av Momrak Holding AS (100 %). Eierdataene kommer fra aksjonærregisteret for 2025.
Hva er omsetningen til Momrak Mesterbygg AS?
Momrak Mesterbygg AS hadde i 2025 en omsetning på 9,94 mill kr og et overskudd på 591 137 kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvor solid er balansen til Momrak Mesterbygg AS?
Egenkapitalen i Momrak Mesterbygg AS var 754 976 kr i 2025-regnskapet, med en egenkapitalandel på 35,8 % av totalkapitalen.
Hvor mange ansatte har Momrak Mesterbygg AS?
Momrak Mesterbygg AS har 10 ansatte registrert i NAV Aa-registeret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Telemark
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.