Gaus Invest AS
- Omsetning
- 3,5 mill
- +0,6 %
- Resultat
- 4,9 mill
- −25,8 %
Om Gaus Invest AS
Gaus Invest AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Inderøy, Trøndelag. Selskapet er registrert i bransjen Utleie av egen eller leid fast eiendom. Virksomheten ble stiftet i 2023 og har vært i drift i 3 år. Ståle Gausen er daglig leder, og Håvard Gausen er styreleder. I 2025 hadde Gaus Invest AS en omsetning på 3,53 mill kr, en økning på 1 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 4,89 mill kr. Egenkapitalen var 24,14 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Gaus1 AS med 23,6 % av aksjene. Selskapet er ett av 87 innen utleie av egen eller leid fast eiendom i Inderøy, og ett av 76 533 i Norge. Det ble etablert samme år som 2 896 andre selskaper i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (84 %).
Aktivitet
Holdingselskap.
Formål
Investere i eiendom, aksjer og andre instrumenter som gir kapitalavkastning.
API og MCPGET /company/931501054
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/931501054" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "931501054",
"name": "GAUS INVEST AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "68.200",
"nace_desc": "Utleie av egen eller leid fast eiendom",
"employees": null,
"address": { "municipality": "INDERØY", "county": "TRØNDELAG", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "931501054" })Spør AI-assistenten
Hva driver Gaus Invest AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Gaus Invest AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Hvilken bransje er Gaus Invest AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Økonomi
Omsetning 2023–2025 · +0,6 % fra 2024 · +83,4 % over 2 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 3,53 mill kr | 1,94 mill kr | 4,89 mill kr | 29,89 mill kr | 24,14 mill kr | 5,75 mill kr |
| 2024 | 3,51 mill kr | 1,90 mill kr | 6,59 mill kr | 29,02 mill kr | 23,25 mill kr | 5,77 mill kr |
| 2023 | 1,92 mill kr | 865 576 kr | 3,90 mill kr | 28,00 mill kr | 20,73 mill kr | 7,27 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at avskrivninger er den største kostnadsposten, med om lag 23 prosent av driftsinntektene. Det meste av årsresultatet ble avsatt til utbytte.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 32 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av anleggsmidler. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Gjeld til konsernselskaper
- 47 000 kr
API og MCPGET /company/931501054/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/931501054/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "931501054",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 3526976,
"operating_profit": 1939949,
"net_profit": 4892170,
"equity": 24139578,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 3505661,
"operating_profit": 1899525,
"net_profit": 6588863,
"equity": 23247408,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "931501054" })Spør AI-assistenten
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Gaus Invest AS per år.
Hvordan har omsetningen til Gaus Invest AS utviklet seg fra 2023 til 2025?
Hva var driftsmarginen til Gaus Invest AS i 2025?
Roller og styre7
Daglig leder
1Sist endret 02.06.2023Styre
4Sist endret 13.07.2026Regnskapsfører
1Sist endret 15.01.2024Revisor
1Sist endret 02.06.2023API og MCPGET /company/931501054/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/931501054/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "931501054",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "931501054" })Spør AI-assistenten
Hvem er daglig leder og styreleder i Gaus Invest AS?
Hvilket revisjonsselskap reviderer Gaus Invest AS?
Hvem er regnskapsfører for Gaus Invest AS?
Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Gaus1 AS | Selskap | Ordinære aksjer | 23,6 % | 1 650 |
| Heja AS | Selskap | Ordinære aksjer | 23,6 % | 1 650 |
| Je Gausen Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 23,6 % | 1 650 |
| Roga AS | Selskap | Ordinære aksjer | 23,6 % | 1 650 |
| Igausen Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 5,7 % | 400 |
5 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/931501054/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/931501054/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "931501054",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "GAUS1 AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 23.57, "year": 2025, … },
{ "shareholder_name": "HEJA AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 23.57, "year": 2025, … },
…
],
"total": 5
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "931501054" })Spør AI-assistenten
Hvor stor andel av Gaus Invest AS eier Gaus1 AS, og hvem eier resten?
Hvem er de fem største aksjonærene i Gaus Invest AS?
Er Gaus Invest AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Datterselskaper av Gaus Invest AS
2 selskaperAPI og MCPGET /company/931501054/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/931501054/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "931501054",
"chain": [
{ "org_no": "931501054", "owner_pct": null, … }
],
"subsidiaries_total": 2,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "931501054" })Spør AI-assistenten
Hvilke datterselskaper har Gaus Invest AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Gaus Invest AS | BEDR | Utleie av egen eller leid fast eiendom | Inderøy | − |
Kunngjøringer9
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 22.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 13.7.2026 | Styre ↗ |
| 1.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 24.8.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 10.1.2024 | Kapital ↗ |
| 10.1.2024 | Vedtektsdato ↗ |
| 4.12.2023 | Gjennomføring av fusjon ↗ |
| 12.8.2023 | Fusjonsbeslutning ↗ |
| 2.6.2023 | Nyregistrering i Foretaksregisteret ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/931501054/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/931501054/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "931501054",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-22", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2026-07-13", "type": "Styre", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "931501054" })Spør AI-assistenten
Når ble Gaus Invest AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Gaus Invest AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Gaus Invest AS sist endret?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Endring i roller og styre−Trond Peder Nilsen(Styremedlem)
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Endring i aksjekapital
Bransjesammenligning
Avskrivninger utgjør 22,5 % av driftsinntektene — 7,7 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 55,0 % | 42,3 % |
| Resultatmargin | 138,7 % | 17,1 % |
| Egenkapitalandel | 80,8 % | 37,0 % |
| Likviditetsgrad | 1,75 | 1,76 |
| Gjeldsgrad | 0,24 | 1,06 |
| Egenkapitalrentabilitet | 20,3 % | 5,7 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +0,6 % | +2,4 % |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 3,9 % | 8,0 % |
| Lønnskostnad | 1,9 % | 5,9 % |
| Annen driftskostnad | 16,7 % | 19,2 % |
| Avskrivninger | 22,5 % | 14,8 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/931501054/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/931501054/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "931501054",
"nace_code": "68.200",
"industry_count": 64534,
"revenue": { "value": 3526976, "percentile": 0.824 },
"operating_margin": { "value": 0.55, "percentile": 0.6419 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "931501054" })Spør AI-assistenten
Hvor ligger Gaus Invest AS blant de 64534 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Hvordan er lønnsomheten til Gaus Invest AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Gaus Invest AS blant de største selskapene innen utleie av egen eller leid fast eiendom?
Investeringer
GAUS INVEST AS eier aksjer i 4 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Inderøy Slakteri AS | Inderøy | 100,0 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
| Surf Kombucha AS | Inderøy | 50,6 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
| Midt-Norge Slakteri Holding AS | Levanger | 50,0 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
| Øyna Parken AS | Inderøy | 39,0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Folk spør om Gaus Invest AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Gaus Invest AS?
Det er registrert 76 533 selskaper i Norge innen utleie av egen eller leid fast eiendom, hvorav 87 i Inderøy.
Er Gaus Invest AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2023, som er lenger enn 11 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 2 896 andre selskaper i bransjen etablert.
Er Gaus Invest AS et aktivt selskap?
Gaus Invest AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvem er daglig leder i Gaus Invest AS?
Daglig leder i Gaus Invest AS er Ståle Gausen, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem sitter i styret i Gaus Invest AS?
Håvard Gausen er registrert som styreleder i Gaus Invest AS, i et styre med 4 medlemmer. Hele styret vises under Roller og styre på denne siden.
Hvem er største aksjonær i Gaus Invest AS?
Største aksjonær i Gaus Invest AS er Gaus1 AS med 23,6 % av aksjene, fulgt av Heja AS (23,6 %) og Je Gausen Holding AS (23,6 %). Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Hvordan går det økonomisk med Gaus Invest AS?
Gaus Invest AS hadde i 2025 en omsetning på 3,53 mill kr og et overskudd på 4,89 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvordan står det til med den økonomiske helsen i Gaus Invest AS?
Gaus Invest AS er vurdert til A – Meget solid i sokfirma.no sin økonomiske helseindikator, basert på 2025-regnskapet.
Er Gaus Invest AS registrert i MVA-registeret?
Gaus Invest AS er registrert i MVA-registeret (siden 2023) og beregner dermed merverdiavgift på omsetningen sin.
Hvem er revisor for Gaus Invest AS?
Gaus Invest AS bruker Economy AS som regnskapsfører og Bdo AS som revisor, ifølge Enhetsregisteret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Trøndelag
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.