Optiker Evensen AS
Org.nr 928867099
Om Optiker Evensen AS
Optiker Evensen AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Elverum, Innlandet. Selskapet er registrert i bransjen Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler. Virksomheten ble stiftet i 2022 og har vært i drift i 4 år. Bjørn Erik Evensen er daglig leder, og Bjørn Erik Evensen er styreleder. I 2025 hadde Optiker Evensen AS en omsetning på 4,72 mill kr, en økning på 6 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 411 960 kr. Egenkapitalen var 1,19 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Evenstad Holding AS med 100 % av aksjene. Selskapet er ett av 6 innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler i Elverum, og ett av 690 i Norge. Det ble etablert samme år som 38 andre selskaper i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (89 %).
Aktivitet
Optiker med salg av briller, kontaktlinser og andre synshjelpemidler. Drive detaljhandel innen optikk, tilpassing av synshjelpemidler, synskontroll og virksomhet tilknyttet dette.
Formål
Drive detaljhandel innen optikk, tilpassing av synshjelpemidler, synskontroll og virksomhet tilknyttet dette.
Økonomi
Balanse
2025| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 4,72 mill kr | 530 589 kr | 411 960 kr | 2,29 mill kr | 1,19 mill kr | 1,10 mill kr |
| 2024 | 4,46 mill kr | 669 442 kr | 531 831 kr | 2,09 mill kr | 1,10 mill kr | 993 014 kr |
| 2023 | 3,76 mill kr | 421 142 kr | 327 153 kr | 1,87 mill kr | 886 704 kr | 980 927 kr |
| 2022 | 2,88 mill kr | 753 137 kr | 581 652 kr | 1,32 mill kr | 781 652 kr | 535 074 kr |
| 2021 | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 0 kr |
Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at lønnskostnader er den største kostnadsposten, med om lag 40 prosent av driftsinntektene. Det meste av årsresultatet ble avsatt til utbytte. Regnskapet inneholder konsernbidrag.
Balansen er likvid: bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 67 prosent av eiendelene. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Roller og styre4
Daglig leder
1Sist endret 03.03.2022Styre
2Sist endret 14.07.2026Regnskapsfører
1Sist endret 22.04.2022Aksjonærer og eierstruktur
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Evenstad Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 100.0 % | 2 000 |
1 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Optiker Evensen AS | BEDR | Detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler | Elverum | − |
Kunngjøringer6
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 14.7.2026 | Styre ↗ |
| 13.4.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 8.5.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.2.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.4.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.3.2022 | Nyregistrering i Foretaksregisteret ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Endring i roller og styre+Hilde Smedstad(Styremedlem)
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 39,8 % av driftsinntektene — 4,9 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 11,3 % | 5,9 % |
| Resultatmargin | 8,7 % | 4,9 % |
| Egenkapitalandel | 52,1 % | 37,7 % |
| Likviditetsgrad | 1,88 | 1,41 |
| Gjeldsgrad | 0,92 | 1,20 |
| Egenkapitalrentabilitet | 34,5 % | 27,4 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +5,8 % | +5,2 % |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 28,6 % | 30,1 % |
| Lønnskostnad | 39,8 % | 34,9 % |
| Annen driftskostnad | 19,6 % | 22,5 % |
| Avskrivninger | 0,8 % | 1,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
Investeringer
OPTIKER EVENSEN AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Alliance Optikk AS | Kongsberg | 1.0 % | 2023 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Folk spør om Optiker Evensen AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Optiker Evensen AS?
Det er registrert 690 selskaper i Norge innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler, hvorav 6 i Elverum.
Er Optiker Evensen AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2022, som er lenger enn 17 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 38 andre selskaper i bransjen etablert.
Er Optiker Evensen AS et aktivt selskap?
Optiker Evensen AS er et aktivt selskap registrert som Aksjeselskap i Enhetsregisteret og er registrert i MVA-registeret. Det er ikke registrert konkurs, avvikling eller sletting.
Hvem er daglig leder i Optiker Evensen AS?
Daglig leder i Optiker Evensen AS er Bjørn Erik Evensen, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem er største aksjonær i Optiker Evensen AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Evenstad Holding AS største eier i Optiker Evensen AS med 100 % av aksjene.
Er Optiker Evensen AS en del av et konsern?
Optiker Evensen AS inngår i et konsern. Nærmeste morselskap er Evenstad Holding AS, som eier 100 % av selskapet.
Hvordan går det økonomisk med Optiker Evensen AS?
I 2025 omsatte Optiker Evensen AS for 4,72 mill kr, opp 6 % fra 2024. Årsresultatet ble et overskudd på 411 960 kr.
Hva er driftsresultatet til Optiker Evensen AS?
I 2025 hadde Optiker Evensen AS et driftsresultat på 530 589 kr, som tilsvarer en driftsmargin på 11,3 %.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Innlandet
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.