Scanasia AS
Org.nr 924528109
Om Scanasia AS
Scanasia AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Oslo. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler. Virksomheten ble stiftet i 2019 og har vært i drift i 7 år. Dung Van Nguyen er daglig leder, og Dung Van Nguyen er styreleder. I 2024 hadde Scanasia AS en omsetning på 176,20 mill kr, en økning på 5 % fra 2023. Selskapet endte året med et overskudd på 6,42 mill kr. Egenkapitalen var 40,22 mill kr ved utgangen av 2024. Største aksjonær er Chanca Holding AS med 33,3 % av aksjene. Selskapet er ett av 233 innen engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler i Oslo, og ett av 762 i Norge. Det ble etablert samme år som 27 andre selskaper i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (75 %).
Aktivitet og formål
Import, distribusjon og omsetning av asiatiske produkter med hovedvekt på næringsmidler, samt alt som står i forbindelse med dette. Selskapet kan også gjennom aksjetegning og på andre måter delta i andre selskaper med lignende formål, samt foreta generelle investeringer.
Økonomi
Balanse
2024| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 176,20 mill kr | 6,84 mill kr | 6,42 mill kr | 60,27 mill kr | 40,22 mill kr | 20,05 mill kr |
| 2023 | 167,96 mill kr | 9,21 mill kr | 6,73 mill kr | 55,89 mill kr | 33,80 mill kr | 22,09 mill kr |
| 2022 | 143,00 mill kr | −317 859 kr | −162 501 kr | 45,52 mill kr | 27,07 mill kr | 18,45 mill kr |
| 2021 | 149,49 mill kr | 9,02 mill kr | 6,71 mill kr | 47,60 mill kr | 27,23 mill kr | 20,37 mill kr |
| 2020 | 136,37 mill kr | 7,84 mill kr | 5,67 mill kr | 38,71 mill kr | 23,52 mill kr | 15,19 mill kr |
Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2024-regnskapet er varekostnader, som utgjør om lag 73 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 12 prosent av driftsinntektene.
Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig.
Roller og styre3
Daglig leder
1Sist endret 21.04.2021Styre
1Sist endret 16.09.2026Revisor
1Sist endret 06.10.2026Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
2 nye · 1 endret eierandel
- Lubu Invest AS33,3 %
- Lam Holding AS33,3 %
- Chanca Holding AS100 % → 33,3 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Chanca Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 33.3 % | 6 667 |
| Lubu Invest AS | Selskap | Ordinære aksjer | 33.3 % | 6 667 |
| Lam Holding AS | Selskap | Ordinære aksjer | 33.3 % | 6 666 |
3 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Scanasia AS | BEDR | Engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler | Oslo | 36 |
Kunngjøringer21
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 6.10.2026 | Revisor ↗ |
| 16.9.2026 | Signatur ↗ |
| 16.9.2026 | Styre ↗ |
| 1.7.2026 | Revisor ↗ |
| 16.3.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 30.9.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 6.9.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 28.11.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 24.11.2022 | Signatur ↗ |
| 30.7.2022 | Styre ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Endring i roller og styre+CEDRA NORGE AS(Revisor)−CEDRA NORGE MOMENTUM AS(Revisor)
- Endring i roller og styre+Dung Van Nguyen(Styrets leder)−Anh Ngoc Tran(Styrets leder)−Dung Van Nguyen(Styremedlem)−Linn Nguyen(Styremedlem)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:37→36
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:39→37
- Endring i roller og styre+CEDRA NORGE MOMENTUM AS(Revisor)−HKW NORGE MOMENTUM AS(Revisor)
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 73,1 % av driftsinntektene — 5,4 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2024 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 3,9 % | 2,0 % |
| Resultatmargin | 3,6 % | 1,5 % |
| Egenkapitalandel | 66,7 % | 32,2 % |
| Likviditetsgrad | 3,20 | 1,38 |
| Gjeldsgrad | 0,50 | 1,27 |
| Egenkapitalrentabilitet | 16,0 % | 9,2 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +4,9 % | +6,9 % |
| Omsetning per ansatt | 4,89 mill kr | 7,48 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2024 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 73,1 % | 78,5 % |
| Lønnskostnad | 12,4 % | 8,9 % |
| Annen driftskostnad | 9,9 % | 9,6 % |
| Avskrivninger | 0,8 % | 0,4 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Folk spør om Scanasia AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Scanasia AS?
Det er registrert 762 selskaper i Norge innen engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler, hvorav 233 i Oslo.
Er Scanasia AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 2019, som er lenger enn 45 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 27 andre selskaper i bransjen etablert.
Går Scanasia AS bedre enn andre i bransjen?
Scanasia AS hadde en driftsmargin på 3,9 % i siste regnskapsår, mot en bransjemedian på 2 % for engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler.
Hva driver Scanasia AS med?
Scanasia AS driver innen engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler, med NACE-kode 46.390 i Enhetsregisteret. Registrert aktivitet: Import, distribusjon og omsetning av asiatiske produkter med hovedvekt på næringsmidler, samt alt som står i forbindelse med dette.
Hvem er daglig leder i Scanasia AS?
Daglig leder i Scanasia AS er Dung Van Nguyen, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvem er største aksjonær i Scanasia AS?
Største aksjonær i Scanasia AS er Chanca Holding AS med 33,3 % av aksjene, fulgt av Lubu Invest AS (33,3 %) og Lam Holding AS (33,3 %). Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Hvordan går det økonomisk med Scanasia AS?
Scanasia AS hadde i 2024 en omsetning på 176,20 mill kr og et overskudd på 6,42 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvor solid er balansen til Scanasia AS?
Egenkapitalen i Scanasia AS var 40,22 mill kr i 2024-regnskapet, med en egenkapitalandel på 66,7 % av totalkapitalen.
Bransjen der selskapet holder til
Andre interessante kommuner
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.