Endress+hauser AS
- Omsetning
- 334 mill
- +23 %
- Resultat
- 11,7 mill
- −34,5 %
- Ansatte
- 46
- +1 siden mars
Om Endress+hauser AS
Endress+hauser AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Lier, Buskerud. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med maskiner og utstyr ellers. Virksomheten ble stiftet i 1973 og har vært i drift i 53 år. Jarle Grinderud er daglig leder, og Heinrich Bernhard Zehntner er styreleder. Selskapet er ett av 28 innen engroshandel med maskiner og utstyr ellers i Lier, og ett av 3 315 i Norge. Det er eldre enn 97 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (73 %).
Aktivitet og formål
Industri-, handel- og konsulentvirksomhet og annen virksomhet i forbindelse med dette, derunder del- tagelse i andre selskaper med samme eller lignende formål.
AI-sammendrag
En omsetningsvekst på 23% til 334 mrd... eller rettere 334 mill. kr plasserer virksomheten blant de største i sin bransje, både på omsetning og antall ansatte, og driftsmarginen ligger over snittet. Egenkapitalandelen på 30% er likevel lavere enn bransjesnittet, og som heleid datterselskap av sveitsiske Endress+Hauser Management AG er finansieringen og strategien tett knyttet til konsernet.
API og MCPGET /company/923897127
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/923897127" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "923897127",
"name": "ENDRESS+HAUSER AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "46.640",
"nace_desc": "Engroshandel med maskiner og utstyr ellers",
"employees": 46,
"address": { "municipality": "LIER", "county": "BUSKERUD", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "923897127" })Spør AI-assistenten
Hvilken bransje er Endress+hauser AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Endress+hauser AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Hvor i Lier holder Endress+hauser AS til, og er selskapet fortsatt aktivt?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +23 % fra 2024 · +108,3 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 334,17 mill kr | 16,15 mill kr | 11,68 mill kr | 139,51 mill kr | 42,11 mill kr | 97,41 mill kr |
| 2024 | 271,62 mill kr | 22,54 mill kr | 17,84 mill kr | 132,67 mill kr | 40,72 mill kr | 91,95 mill kr |
| 2023 | 247,40 mill kr | 11,37 mill kr | 8,89 mill kr | 87,58 mill kr | 22,89 mill kr | 64,70 mill kr |
| 2022 | 196,45 mill kr | 5,37 mill kr | 4,49 mill kr | 79,07 mill kr | 22,80 mill kr | 56,27 mill kr |
| 2021 | 160,43 mill kr | 12,92 mill kr | 10,08 mill kr | 58,31 mill kr | 22,71 mill kr | 35,60 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var varekostnader den største kostnadsposten, med om lag 70 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 16 prosent av driftsinntektene. Det meste av årsresultatet ble avsatt til utbytte.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 14 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen ble redusert fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Kundefordringer står for om lag 49 prosent av eiendelene. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Rentekostnad til konsernselskaper
- 1,5 mill kr
API og MCPGET /company/923897127/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/923897127/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "923897127",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 334170027,
"operating_profit": 16146953,
"net_profit": 11680930,
"equity": 42105305,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 271624060,
"operating_profit": 22544358,
"net_profit": 17838367,
"equity": 40724375,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "923897127" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Endress+hauser AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Endress+hauser AS per år.
Hvordan har omsetningen til Endress+hauser AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Roller og styre5
Daglig leder
1Sist endret 26.01.2023Styre
2Sist endret 24.02.2026Regnskapsfører
1Sist endret 31.03.2025Revisor
1Sist endret 14.01.2026Fullmakt
(ikke i roller)API og MCPGET /company/923897127/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/923897127/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "923897127",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "923897127" })Spør AI-assistenten
Hvilket revisjonsselskap reviderer Endress+hauser AS?
Hvem er regnskapsfører for Endress+hauser AS?
List alle roller i Endress+hauser AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Endress+hauser Management Aghadde 100 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Endresshauser Management Ag | Selskap | Ordinære aksjer | 100,0 % | 800 |
1 aksjonær totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/923897127/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/923897127/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "923897127",
"shareholders": [
{
"shareholder_name": "ENDRESSHAUSER MANAGEMENT AG",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 100,
"year": 2025,
…
}
],
"total": 1
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "923897127" })Spør AI-assistenten
Hvor mange aksjonærer har Endress+hauser AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Endress+hauser AS, og hvor store eierandeler har de?
Hvor stor andel av Endress+hauser AS eier Endresshauser Management Ag, og hvem eier resten?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
Underenheter og kunngjøringer
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Endress+hauser AS Avd Sandsli | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Bergen | − |
| Endress+hauser AS Avd Tranby | BEDR | Engroshandel med maskiner og utstyr ellers | Lier | 46 |
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 14.4.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 24.2.2026 | Vedtektsdato ↗ |
| 24.2.2026 | Styre ↗ |
| 24.2.2026 | Foretaksnavn ↗ |
| 14.1.2026 | Revisor ↗ |
| 22.5.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.6.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 30.5.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 12.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/923897127/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/923897127/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "923897127",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-04-14", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2026-02-24", "type": "Vedtektsdato", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "923897127" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Endress+hauser AS sist endret?
Har Endress+hauser AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Hva er de siste kunngjøringene for Endress+hauser AS i Brønnøysundregistrene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:45→46
- Endring i roller og styre+ECIT FORRETNINGSPARTNER AS(Regnskapsfører)−SPAREBANK 1 SØR-NORGE FORRETNINGSPARTNER AS(Regnskapsfører)
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:44→45
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:45→44
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 70,1 % av driftsinntektene — 9,4 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 4,8 % | 4,8 % |
| Resultatmargin | 3,5 % | 4,0 % |
| Egenkapitalandel | 30,2 % | 43,4 % |
| Likviditetsgrad | 1,29 | 1,77 |
| Gjeldsgrad | 2,31 | 0,89 |
| Egenkapitalrentabilitet | 27,7 % | 14,0 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +23,0 % | +2,6 % |
| Omsetning per ansatt | 7,26 mill kr | 4,40 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 70,1 % | 60,7 % |
| Lønnskostnad | 16,0 % | 19,0 % |
| Annen driftskostnad | 7,3 % | 12,5 % |
| Avskrivninger | 1,7 % | 0,7 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/923897127/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/923897127/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "923897127",
"nace_code": "46.640",
"industry_count": 2409,
"revenue": { "value": 334170027, "percentile": 0.9753 },
"operating_margin": { "value": 0.0483, "percentile": 0.5038 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "923897127" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Endress+hauser AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Endress+hauser AS blant de største selskapene innen engroshandel med maskiner og utstyr ellers?
Hvor solid er Endress+hauser AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Ofte spurt om Endress+hauser AS
Hvor mange selskaper er det i samme bransje som Endress+hauser AS?
Det er registrert 3 315 selskaper i Norge innen engroshandel med maskiner og utstyr ellers, hvorav 28 i Lier.
Er Endress+hauser AS et etablert selskap?
Selskapet har eksistert siden 1973, som er lenger enn 97 % av selskapene i samme bransje. Samme år ble 3 andre selskaper i bransjen etablert.
Hvem er daglig leder i Endress+hauser AS?
Daglig leder i Endress+hauser AS er Jarle Grinderud, ifølge rolleoversikten i Enhetsregisteret.
Hvilke eiere står bak Endress+hauser AS?
Største aksjonær i Endress+hauser AS er Endresshauser Management Ag med 100 % av aksjene. Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Hva er omsetningen til Endress+hauser AS?
Endress+hauser AS hadde i 2025 en omsetning på 334,17 mill kr og et overskudd på 11,68 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Har Endress+hauser AS flere lokasjoner?
Det er registrert 2 avdelinger under Endress+hauser AS i Enhetsregisteret. Underenheter er ikke egne selskaper, men separate arbeidssteder under samme juridiske enhet.
Hvor ligger Endress+hauser AS?
Forretningsadressen til Endress+hauser AS er Dølasletta 4, 3408, TRANBY i Lier kommune.
Hvem er revisor for Endress+hauser AS?
Endress+hauser AS bruker Ecit Forretningspartner AS som regnskapsfører og Tell Norge AS som revisor, ifølge Enhetsregisteret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Buskerud
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.