Yttersia Utbygging AS
- Omsetning
- 9,4 mill
- +296,6 %
- Resultat
- −4,2 mill
- 7 års regnskap
Om Yttersia Utbygging AS
Yttersia Utbygging AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Tromsø, Troms. Selskapet er registrert i bransjen Utvikling og salg av byggeprosjekter. Virksomheten ble stiftet i 2018 og har vært i drift i 8 år. Per Ingvart Aronsen er styrets leder. I 2025 hadde Yttersia Utbygging AS en omsetning på 9,38 mill kr, en økning på 297 % fra 2024. Selskapet endte året med et underskudd på 4,16 mill kr. Egenkapitalen var 6,15 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Aronsen Invest AS med 26,1 % av aksjene. Selskapet er ett av 199 innen utvikling og salg av byggeprosjekter i Tromsø, og ett av 14 380 i Norge. Det ble etablert samme år som 804 andre selskaper i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (97 %).
Aktivitet og formål
Oppføring og salg av hytter på Sommarøy.
API og MCPGET /company/921336683
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/921336683" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "921336683",
"name": "YTTERSIA UTBYGGING AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "68.120",
"nace_desc": "Utvikling og salg av byggeprosjekter",
"employees": null,
"address": { "municipality": "TROMSØ", "county": "TROMS", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "921336683" })Spør AI-assistenten
Er Yttersia Utbygging AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Yttersia Utbygging AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Yttersia Utbygging AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +296,6 % fra 2024 · +5,4 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 9,38 mill kr | −640 600 kr | −4,16 mill kr | 26,47 mill kr | 6,15 mill kr | 20,32 mill kr |
| 2024 | 2,37 mill kr | 46 593 kr | −579 361 kr | 28,34 mill kr | 3,96 mill kr | 24,37 mill kr |
| 2023 | 100 230 kr | −465 899 kr | −1,04 mill kr | 28,98 mill kr | 4,54 mill kr | 24,43 mill kr |
| 2022 | 4,01 mill kr | 645 870 kr | 144 574 kr | 29,26 mill kr | 5,59 mill kr | 23,67 mill kr |
| 2021 | 8,90 mill kr | −269 205 kr | −573 175 kr | 25,25 mill kr | 5,44 mill kr | 19,80 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var varekostnader den største kostnadsposten, med om lag 98 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 25 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av innskutt kapital. Balansen viser et udekket tap.
API og MCPGET /company/921336683/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/921336683/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "921336683",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 9378713,
"operating_profit": -640600,
"net_profit": -4155569,
"equity": 6145485,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 2365025,
"operating_profit": 46593,
"net_profit": -579361,
"equity": 3963387,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "921336683" })Spør AI-assistenten
Hvordan har omsetningen til Yttersia Utbygging AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Hva var driftsmarginen til Yttersia Utbygging AS i 2025?
Hvor mye vokste omsetningen til Yttersia Utbygging AS fra 2024 til 2025?
Roller og styre6
Styre
4Sist endret 27.09.2025Regnskapsfører
1Sist endret 14.11.2025Revisor
1Sist endret 14.09.2021API og MCPGET /company/921336683/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/921336683/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "921336683",
"roles": [
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "921336683" })Spør AI-assistenten
Hvilket revisjonsselskap reviderer Yttersia Utbygging AS?
Hvem er regnskapsfører for Yttersia Utbygging AS?
List alle roller i Yttersia Utbygging AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Ole Johannes Monsen AS26,1 %
- Ole Johannes Monsen AShadde 26,1 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Aronsen Invest AS | Selskap | Ordinære aksjer | 26,1 % | 1 639 |
| Ole Johannes Monsen AS | Selskap | Ordinære aksjer | 26,1 % | 1 639 |
| Lindrup Martinsen Eiendom AS | Selskap | Ordinære aksjer | 25,4 % | 1 592 |
| Sommarøy Invest AS | Selskap | Ordinære aksjer | 18,0 % | 1 130 |
| Sommarøy Arctic Eiendom AS | Selskap | Ordinære aksjer | 4,2 % | 263 |
| Halvar Salvinius Ludvigsen | Person | Ordinære aksjer | 0,2 % | 13 |
6 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/921336683/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/921336683/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "921336683",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "ARONSEN INVEST AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 26.12, "year": 2025, … },
{
"shareholder_name": "OLE JOHANNES MONSEN AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 26.12,
"year": 2025,
…
},
…
],
"total": 6
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "921336683" })Spør AI-assistenten
Er Yttersia Utbygging AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Hvor mange aksjonærer har Yttersia Utbygging AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Yttersia Utbygging AS, og hvor store eierandeler har de?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Vis 3 flere eiere ↓Vis færre ↑
Sporet stopper ved utenlandske eiere — utenlandske aksjonærregistre er ikke offentlig tilgjengelige.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Yttersia Utbygging AS | BEDR | Utvikling og salg av byggeprosjekter | Tromsø | − |
Kunngjøringer18
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 13.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 27.9.2025 | Styre ↗ |
| 4.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 15.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 29.7.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 28.7.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 24.5.2022 | Vedtektsdato ↗ |
| 24.5.2022 | Signatur ↗ |
| 14.9.2021 | Revisor ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/921336683/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/921336683/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "921336683",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-13", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-09-27", "type": "Styre", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "921336683" })Spør AI-assistenten
Når leverte Yttersia Utbygging AS sist godkjent årsregnskap?
Når ble styret i Yttersia Utbygging AS sist endret?
Har Yttersia Utbygging AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 97,9 % av driftsinntektene — 15,2 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | -6,8 % | 8,2 % |
| Resultatmargin | -44,3 % | 1,4 % |
| Egenkapitalandel | 23,2 % | 20,6 % |
| Likviditetsgrad | 1,99 | 2,04 |
| Gjeldsgrad | 3,31 | 1,18 |
| Egenkapitalrentabilitet | -67,6 % | -0,3 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +296,6 % | -14,7 % |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 97,9 % | 82,7 % |
| Annen driftskostnad | 8,9 % | 4,8 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/921336683/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/921336683/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "921336683",
"nace_code": "68.120",
"industry_count": 13690,
"revenue": { "value": 9378713, "percentile": 0.9056 },
"operating_margin": { "value": -0.0683, "percentile": 0.321 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "921336683" })Spør AI-assistenten
Hvor solid er Yttersia Utbygging AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Yttersia Utbygging AS på i bransjen?
Hvor ligger Yttersia Utbygging AS blant de 13690 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
+3 til på samme adresse →Vis 5 tilVis færre
Spørsmål og svar om Yttersia Utbygging AS
Hvor stor er bransjen Yttersia Utbygging AS tilhører?
Yttersia Utbygging AS er ett av 199 selskaper innen utvikling og salg av byggeprosjekter i Tromsø, og ett av 14 380 på landsbasis.
Hvor lenge har Yttersia Utbygging AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Yttersia Utbygging AS ble etablert i 2018 og er omtrent midt på treet i alder, eldre enn 46 % av selskapene i bransjen.
Hvordan er lønnsomheten til Yttersia Utbygging AS sammenlignet med bransjen?
Medianen for utvikling og salg av byggeprosjekter er en driftsmargin på 8,2 %. Yttersia Utbygging AS lå på −6,8 % i siste tilgjengelige regnskap.
Hvilken status har Yttersia Utbygging AS i Enhetsregisteret?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Yttersia Utbygging AS i Brønnøysundregistrene.
Hvilke eiere står bak Yttersia Utbygging AS?
Største aksjonær i Yttersia Utbygging AS er Aronsen Invest AS med 26,1 % av aksjene, fulgt av Ole Johannes Monsen AS (26,1 %) og Lindrup Martinsen Eiendom AS (25,4 %). Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Går Yttersia Utbygging AS med overskudd?
Yttersia Utbygging AS hadde i 2025 en omsetning på 9,38 mill kr og et underskudd på 4,16 mill kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvor lønnsom er driften i Yttersia Utbygging AS?
Driftsresultatet for 2025 var −640 600 kr (driftsmargin −6,8 %). Hele resultatregnskapet vises i Økonomi-seksjonen på denne siden.
Hvor mye egenkapital har Yttersia Utbygging AS?
Ved utgangen av 2025 hadde Yttersia Utbygging AS en egenkapital på 6,15 mill kr, tilsvarende en egenkapitalandel på 23,2 %.
Hvor stor aksjekapital har Yttersia Utbygging AS?
Den registrerte aksjekapitalen i Yttersia Utbygging AS er 6,28 mill kr (6 276 aksjer), ifølge Enhetsregisteret.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Troms
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.