Samal & Co AS
- Omsetning
- 5,1 mill
- −3,4 %
- Resultat
- 230 452
- 5 års regnskap
Om Samal & Co AS
Samal & Co AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Bergen, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Engroshandel med tekstiler og utstyrsvarer. Virksomheten ble stiftet i 1965 og har vært i drift i 61 år. Knut Samal er daglig leder, og Knut Samal er styreleder. I 2025 hadde Samal & Co AS en omsetning på 5,08 mill kr, en nedgang på 3 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 230 452 kr. Egenkapitalen var 1,72 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Henrik Samal med 22 % av aksjene. Selskapet er ett av 22 innen engroshandel med tekstiler og utstyrsvarer i Bergen, og ett av 370 i Norge. Det er eldre enn 98 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (62 %).
Aktivitet
Kjøp og salg av varer. Konsulentvirksomhet innen IT og programmering. Engroshandel med tekstiler og utstyrsvarer.
Formål
Drive handel, handelesagentur samt teknisk konsu- lentvirksomhet.
API og MCPGET /company/917915520
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917915520" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917915520",
"name": "SAMAL & CO AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "46.410",
"nace_desc": "Engroshandel med tekstiler og utstyrsvarer",
"employees": null,
"address": { "municipality": "BERGEN", "county": "VESTLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "917915520" })Spør AI-assistenten
Er Samal & Co AS registrert i Merverdiavgiftsregisteret, og når ble selskapet registrert?
Hva driver Samal & Co AS med, og hvor mange ansatte har selskapet?
Gi meg en kort oversikt over Samal & Co AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Økonomi
Omsetning 2019–2025 · −3,4 % fra 2024 · +30,5 % over 6 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 5,08 mill kr | 272 586 kr | 230 452 kr | 2,58 mill kr | 1,72 mill kr | 860 685 kr |
| 2024 | 5,25 mill kr | −59 579 kr | −102 110 kr | 2,32 mill kr | 1,49 mill kr | 826 782 kr |
| 2023 | 6,50 mill kr | 137 382 kr | 58 732 kr | 1,97 mill kr | 1,60 mill kr | 375 219 kr |
| 2020 | 5,00 mill kr | 908 335 kr | 311 033 kr | 1,97 mill kr | 1,02 mill kr | 946 159 kr |
| 2019 | 3,89 mill kr | −224 251 kr | −184 957 kr | 1,47 mill kr | 708 468 kr | 757 436 kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIDen største kostnadsposten i 2025-regnskapet er varekostnader, som utgjør om lag 53 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 33 prosent av driftsinntektene.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 24 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Kundefordringer står for om lag 90 prosent av eiendelene. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/917915520/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917915520/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917915520",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 5077147,
"operating_profit": 272586,
"net_profit": 230452,
"equity": 1723717,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 5254994,
"operating_profit": -59579,
"net_profit": -102110,
"equity": 1493265,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "917915520" })Spør AI-assistenten
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Samal & Co AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Samal & Co AS per år.
Hvordan har omsetningen til Samal & Co AS utviklet seg fra 2019 til 2025?
Roller og styre4
Daglig leder
1Sist endret 14.09.1994Styre
3Sist endret 19.12.2014API og MCPGET /company/917915520/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917915520/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917915520",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
{ "role_type": "Styremedlem", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "917915520" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Samal & Co AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Samal & Co AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Samal & Co AS?
Aksjonærer
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Henrik Samal | Person | A-aksjer | 22,0 % | 55 |
| Øyvind Samal | Person | A-aksjer | 22,0 % | 55 |
| Samal Invest AS | Selskap | A-aksjer | 16,0 % | 40 |
| Samal Invest AS | Selskap | B-aksjer | 16,0 % | 40 |
| Henrik Samal | Person | B-aksjer | 12,0 % | 30 |
| Øyvind Samal | Person | B-aksjer | 12,0 % | 30 |
6 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/917915520/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917915520/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917915520",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "SAMAL INVEST AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 16, "year": 2025, … },
{ "shareholder_name": "SAMAL INVEST AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 16, "year": 2025, … },
…
],
"total": 6
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "917915520" })Spør AI-assistenten
Hvem er de fem største aksjonærene i Samal & Co AS?
Er Samal & Co AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Hvor mange aksjonærer har Samal & Co AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Samal & Co AS | BEDR | Engroshandel med tekstiler og utstyrsvarer | Bergen | − |
Kunngjøringer50
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 25.6.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 4.6.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.6.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 10.6.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 7.7.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 2.10.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 29.1.2021 | Signatur ↗ |
| 29.10.2020 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 3.1.2020 | Revisjon av årsregnskap ↗ |
| 3.1.2020 | Revisor ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/917915520/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917915520/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917915520",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-06-25", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-06-04", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "917915520" })Spør AI-assistenten
Når leverte Samal & Co AS sist godkjent årsregnskap?
Hva er de siste kunngjøringene for Samal & Co AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Samal & Co AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 32,6 % av driftsinntektene — 11,5 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 5,4 % | 3,3 % |
| Resultatmargin | 4,5 % | 2,5 % |
| Egenkapitalandel | 66,7 % | 39,7 % |
| Likviditetsgrad | 2,91 | 1,97 |
| Gjeldsgrad | 0,50 | 0,86 |
| Egenkapitalrentabilitet | 13,4 % | 9,1 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -3,4 % | +3,8 % |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 52,6 % | 54,5 % |
| Lønnskostnad | 32,6 % | 21,1 % |
| Annen driftskostnad | 8,9 % | 16,9 % |
| Avskrivninger | 0,5 % | 0,6 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/917915520/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/917915520/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "917915520",
"nace_code": "46.410",
"industry_count": 227,
"revenue": { "value": 5077147, "percentile": 0.7156 },
"operating_margin": { "value": 0.0537, "percentile": 0.5829 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "917915520" })Spør AI-assistenten
Hvor solid er Samal & Co AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Samal & Co AS på i bransjen?
Hvor ligger Samal & Co AS blant de 227 selskapene i bransjen på omsetning og margin?
Investeringer
SAMAL & CO AS eier aksjer i 2 selskaper
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Fjelltunet AS | Bergen | 18,2 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
| Diggecard AS | Bergen | 1,1 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Spørsmål og svar om Samal & Co AS
Hvor stor er bransjen Samal & Co AS tilhører?
Samal & Co AS er ett av 22 selskaper innen engroshandel med tekstiler og utstyrsvarer i Bergen, og ett av 370 på landsbasis.
Hvor lenge har Samal & Co AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Samal & Co AS ble etablert i 1965 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 98 % av selskapene.
Hvilken status har Samal & Co AS i Enhetsregisteret?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Samal & Co AS i Brønnøysundregistrene.
Hvem leder Samal & Co AS?
Knut Samal er registrert som daglig leder i Samal & Co AS.
Hvem eier Samal & Co AS?
Ifølge aksjonærregisteret for 2025 er Henrik Samal største eier i Samal & Co AS med 22 % av aksjene. Nest størst er Øyvind Samal med 22 %.
Går Samal & Co AS med overskudd?
Samal & Co AS hadde i 2025 en omsetning på 5,08 mill kr og et overskudd på 230 452 kr. Tallene er hentet fra selskapets årsregnskap, og flere år vises i Økonomi-seksjonen over. Se også guiden Hvordan lese et regnskap.
Hvor stor aksjekapital har Samal & Co AS?
Den registrerte aksjekapitalen i Samal & Co AS er 500 000 kr, ifølge Enhetsregisteret.
Hvilket org.nr har Samal & Co AS?
Samal & Co AS har org.nr 917 915 520 og er registrert som Aksjeselskap i Brønnøysundregistrene.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.