Mons Semshaug AS
- Omsetning
- 29,4 mill
- +3,3 %
- Resultat
- 1,2 mill
- −9,7 %
- Ansatte
- 16
Om Mons Semshaug AS
Mons Semshaug AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Øygarden, Vestland. Selskapet er registrert i bransjen Detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler. Virksomheten ble stiftet i 1963 og har vært i drift i 63 år. Kjersti Semshaug er styrets leder. I 2025 hadde Mons Semshaug AS en omsetning på 29,43 mill kr, en økning på 3 % fra 2024. Selskapet endte året med et overskudd på 1,16 mill kr. Egenkapitalen var 6,03 mill kr ved utgangen av 2025. Største aksjonær er Kjersti Semshaug med 33,3 % av aksjene. Selskapet er ett av 29 innen detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler i Øygarden, og ett av 5 127 i Norge. Det er eldre enn 98 % av selskapene i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (74 %).
Aktivitet
Handel med dagligvarer og manufaktur.
Formål
Dagligvarehandel, annen handel, samt ved innskudd i eller på annen måte være deltaker i andre selskaper.
API og MCPGET /company/915800718
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915800718" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915800718",
"name": "MONS SEMSHAUG AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "47.110",
"nace_desc": "Detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler",
"employees": 16,
"address": { "municipality": "ØYGARDEN", "county": "VESTLAND", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "915800718" })Spør AI-assistenten
Gi meg en kort oversikt over Mons Semshaug AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Hvilken bransje er Mons Semshaug AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Mons Semshaug AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · +3,3 % fra 2024 · +4,6 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 29,43 mill kr | 1,23 mill kr | 1,16 mill kr | 9,58 mill kr | 6,03 mill kr | 3,55 mill kr |
| 2024 | 28,50 mill kr | 1,42 mill kr | 1,29 mill kr | 9,17 mill kr | 6,37 mill kr | 2,80 mill kr |
| 2023 | 28,01 mill kr | 1,28 mill kr | 1,12 mill kr | 10,07 mill kr | 6,28 mill kr | 3,79 mill kr |
| 2022 | 27,00 mill kr | 950 941 kr | 826 092 kr | 9,35 mill kr | 6,66 mill kr | 2,69 mill kr |
| 2021 | 28,13 mill kr | 1,57 mill kr | 1,30 mill kr | 8,52 mill kr | 6,44 mill kr | 2,08 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AIÅrsregnskapet for 2025 viser at varekostnader er den største kostnadsposten, med om lag 72 prosent av driftsinntektene. Lønnskostnadene utgjør rundt 13 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte som oversteg årsresultatet.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 39 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
API og MCPGET /company/915800718/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915800718/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915800718",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 29433781,
"operating_profit": 1230357,
"net_profit": 1164850,
"equity": 6034788,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 28502918,
"operating_profit": 1416775,
"net_profit": 1290621,
"equity": 6369938,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "915800718" })Spør AI-assistenten
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Mons Semshaug AS per år.
Hvordan har omsetningen til Mons Semshaug AS utviklet seg fra 2021 til 2025?
Hva var driftsmarginen til Mons Semshaug AS i 2025?
Roller og styre5
Styre
3Sist endret 10.07.2025Regnskapsfører
1Sist endret 12.10.2010Revisor
1Sist endret 12.05.2010API og MCPGET /company/915800718/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915800718/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915800718",
"roles": [
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
{ "role_type": "Styrets leder", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "915800718" })Spør AI-assistenten
Hvilket revisjonsselskap reviderer Mons Semshaug AS?
Hvem er regnskapsfører for Mons Semshaug AS?
List alle roller i Mons Semshaug AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Aksjonærer
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
2 ute · 3 endret eierandel
- Mons Semshaughadde 41,7 %
- Klara Semshaughadde 14,3 %
- Trond Ove Semshaug14,7 % → 33,3 %
- Siv Lise Semshaug14,7 % → 33,3 %
- Kjersti Semshaug14,7 % → 33,3 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Kjersti Semshaug | Person | Ordinære aksjer | 33,3 % | 5 000 |
| Siv Lise Semshaug | Person | Ordinære aksjer | 33,3 % | 5 000 |
| Trond Ove Semshaug | Person | Ordinære aksjer | 33,3 % | 5 000 |
3 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/915800718/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915800718/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915800718",
"shareholders": [
…
],
"total": 3
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "915800718" })Spør AI-assistenten
Er Mons Semshaug AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Hvor mange aksjonærer har Mons Semshaug AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Mons Semshaug AS, og hvor store eierandeler har de?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Spar Tjeldstø | BEDR | Detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler | Øygarden | 16 |
Kunngjøringer40
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 8.8.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 15.7.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 10.7.2025 | Forretningsadresse ↗ |
| 10.7.2025 | Styre ↗ |
| 22.7.2024 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 16.8.2023 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 4.8.2022 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 21.10.2021 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 17.9.2020 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 1.1.2020 | Forretningsadresse ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/915800718/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915800718/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915800718",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-08-08", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-07-15", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "915800718" })Spør AI-assistenten
Hva er de siste kunngjøringene for Mons Semshaug AS i Brønnøysundregistrene?
Når ble Mons Semshaug AS sist kunngjort, og hva gjaldt det?
Når leverte Mons Semshaug AS sist godkjent årsregnskap?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:15→16
- Årsregnskap levertGodkjent årsregnskap publisert
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:16→15
- Endring i roller og styre
- Selskapsopplysninger oppdatert
Bransjesammenligning
Varekostnad utgjør 71,8 % av driftsinntektene — 2,4 prosentpoeng lavere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 4,2 % | 1,3 % |
| Resultatmargin | 4,0 % | 1,1 % |
| Egenkapitalandel | 63,0 % | 26,7 % |
| Likviditetsgrad | 1,96 | 1,30 |
| Gjeldsgrad | 0,59 | 1,95 |
| Egenkapitalrentabilitet | 19,3 % | 16,7 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | +3,3 % | +4,4 % |
| Omsetning per ansatt | 1,84 mill kr | 2,36 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 71,8 % | 74,2 % |
| Lønnskostnad | 12,9 % | 11,9 % |
| Annen driftskostnad | 8,9 % | 10,2 % |
| Avskrivninger | 2,3 % | 0,5 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/915800718/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/915800718/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "915800718",
"nace_code": "47.110",
"industry_count": 3547,
"revenue": { "value": 29433781, "percentile": 0.6557 },
"operating_margin": { "value": 0.0418, "percentile": 0.7824 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "915800718" })Spør AI-assistenten
Hvordan er lønnsomheten til Mons Semshaug AS sammenlignet med andre i bransjen?
Er Mons Semshaug AS blant de største selskapene innen detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler?
Hvor solid er Mons Semshaug AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Investeringer
MONS SEMSHAUG AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Norgesgruppen ASA | Oslo | 0,0 % | 2015 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Spørsmål og svar om Mons Semshaug AS
Hvor stor er bransjen Mons Semshaug AS tilhører?
Mons Semshaug AS er ett av 29 selskaper innen detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler i Øygarden, og ett av 5 127 på landsbasis.
Hvor lenge har Mons Semshaug AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Mons Semshaug AS ble etablert i 1963 og er blant de eldste i bransjen — eldre enn 98 % av selskapene.
Hva er statusen til Mons Semshaug AS?
Selskapet er i ordinær drift som Aksjeselskap og er registrert i MVA-registeret. Ingen konkurs- eller avviklingsmeldinger er registrert for Mons Semshaug AS i Brønnøysundregistrene.
Hva betyr organisasjonsformen AS?
Organisasjonsformen til Mons Semshaug AS er Aksjeselskap, forkortet AS. Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.
Hvem er største aksjonær i Mons Semshaug AS?
Største aksjonær i Mons Semshaug AS er Kjersti Semshaug med 33,3 % av aksjene, fulgt av Siv Lise Semshaug (33,3 %) og Trond Ove Semshaug (33,3 %). Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Går Mons Semshaug AS med overskudd?
Siste tilgjengelige regnskap (2025) viser en omsetning på 29,43 mill kr, opp 3 % fra 2024. Egenkapitalen var 6,03 mill kr ved årsslutt.
Hvor stor aksjekapital har Mons Semshaug AS?
Den registrerte aksjekapitalen i Mons Semshaug AS er 1,50 mill kr (15 000 aksjer), ifølge Enhetsregisteret.
Hvor solid er økonomien i Mons Semshaug AS?
Basert på regnskapstallene for 2025 har Mons Semshaug AS økonomisk helse-vurderingen A (Meget solid) på sokfirma.no sin skala fra A til E.
Hvilket org.nr har Mons Semshaug AS?
Organisasjonsnummeret til Mons Semshaug AS er 915 800 718. Selskapet er registrert som Aksjeselskap, med registreringsdato 19.02.1995.
Hvem er revisor og regnskapsfører for Mons Semshaug AS?
I Enhetsregisteret er Mons Semshaug AS registrert med regnskapsfører Norgesgruppen Regnskap AS og revisor Fag Revisjon AS.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Vestland
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.