- Omsetning
- 300 mill
- −0,2 %
- Resultat
- 18,1 mill
- −24,3 %
- Ansatte
- 118
- −6 siden mars
Om Spot AS
Spot AS er registrert som aksjeselskap med forretningsadresse i Skien, Telemark. Selskapet er registrert i bransjen Rørleggerarbeid. Virksomheten ble stiftet i 2018 og har vært i drift i 8 år. Jon-Henrik Enggravslia er daglig leder, og Tore Erland Gregersen er styreleder. Selskapet er ett av 57 innen rørleggerarbeid i Skien, og ett av 4 974 i Norge. Det ble etablert samme år som 163 andre selskaper i bransjen. Aksjeselskap er den vanligste selskapsformen i bransjen (70 %).
Aktivitet
Teknisk produksjons- og service-virksomhet, primært av/på rørbaserte prosessanlegg.
Formål
Teknisk produksjons- og service-virksomhet, samt på annen måte involvere seg i mulig tilknyttet investerings- og næringsvirksomhet.
AI-sammendrag
Stabil omsetning på 300 mill. kr plasserer virksomheten blant de 10 % største i rørleggerbransjen både på omsetning og antall ansatte, og et resultat på 18 mill. kr gir en driftsmargin over bransjesnittet. Egenkapitalandelen på 27 % ligger imidlertid under snittet, og med 85 % eierskap hos ett morselskap er den finansielle styrken tett knyttet til konsernets samlede evne og vilje til å støtte driften.
API og MCPGET /company/821116422
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821116422" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821116422",
"name": "SPOT AS",
"org_form": "AS",
"nace_code": "43.221",
"nace_desc": "Rørleggerarbeid",
"employees": 118,
"address": { "municipality": "SKIEN", "county": "TELEMARK", … },
…
}MCP
lookup_company({ "org_no": "821116422" })Spør AI-assistenten
Gi meg en kort oversikt over Spot AS: bransje, adresse og antall ansatte.
Hvilken bransje er Spot AS registrert i, og hva betyr næringskoden?
Når ble Spot AS stiftet, og hvilken selskapsform har det?
Økonomi
Omsetning 2021–2025 · −0,2 % fra 2024 · +541,3 % over 4 år
| År | Omsetning | Driftsresultat | Resultat | Eiendeler | Egenkapital | Gjeld |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 299,69 mill kr | 22,84 mill kr | 18,09 mill kr | 209,62 mill kr | 56,38 mill kr | 153,24 mill kr |
| 2024 | 300,35 mill kr | 31,23 mill kr | 23,91 mill kr | 95,31 mill kr | 41,89 mill kr | 53,41 mill kr |
| 2023 | 130,76 mill kr | 14,16 mill kr | 10,80 mill kr | 55,45 mill kr | 17,98 mill kr | 37,47 mill kr |
| 2022 | 76,84 mill kr | 9,32 mill kr | 7,05 mill kr | 21,56 mill kr | 10,78 mill kr | 10,78 mill kr |
| 2021 | 46,73 mill kr | 8,94 mill kr | 6,78 mill kr | 24,23 mill kr | 7,75 mill kr | 16,48 mill kr |
Balanse
2025Hva årsregnskapet forteller
AII 2025 var lønnskostnader den største kostnadsposten, med om lag 40 prosent av driftsinntektene. Det ble avsatt utbytte tilsvarende en mindre del av årsresultatet.
Bankinnskudd og kontanter utgjør om lag 23 prosent av eiendelene, og kontantbeholdningen økte fra året før. Eiendelene består i hovedsak av omløpsmidler. Kundefordringer står for om lag 66 prosent av eiendelene. Gjelden er i hovedsak kortsiktig. Egenkapitalen består i hovedsak av opptjente resultater.
Mellomværende med konsernselskaper (2025)
- Til gode hos konsernselskaper
- 660 000 kr
API og MCPGET /company/821116422/financials
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821116422/financials" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821116422",
"years": [
{
"year": 2025,
"revenue": 299692822,
"operating_profit": 22841834,
"net_profit": 18093338,
"equity": 56381146,
…
},
{
"year": 2024,
"revenue": 300348202,
"operating_profit": 31232177,
"net_profit": 23912973,
"equity": 41892808,
…
},
…
]
}MCP
get_company_financials({ "org_no": "821116422" })Spør AI-assistenten
Hvor mye falt omsetningen til Spot AS fra 2024 til 2025, og hvordan gikk det med resultatet?
Sammenlign egenkapitalen og gjelden til Spot AS de siste årene.
Lag en tabell over omsetning, driftsresultat og årsresultat for Spot AS per år.
Roller og styre10
Daglig leder
1Sist endret 08.12.2022Styre
7Sist endret 19.12.2024Regnskapsfører
1Sist endret 27.02.2025Revisor
1Sist endret 15.08.2018API og MCPGET /company/821116422/roles
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821116422/roles" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821116422",
"roles": [
{ "role_type": "Daglig leder", … },
{ "role_type": "Regnskapsfører", … },
{ "role_type": "Revisor", … },
…
]
}MCP
get_company_roles({ "org_no": "821116422" })Spør AI-assistenten
List alle roller i Spot AS: styre, ledelse, revisor og regnskapsfører.
Hvem sitter i styret i Spot AS?
Hvem er daglig leder og styreleder i Spot AS?
Aksjonærer og eierstruktur
Eierendringer
Endringer i aksjonærlisten mellom årganger av aksjonærregisteret. Eierandeler er summert på tvers av aksjeklasser; aksjonærer under 1 % telles, men listes ikke.
1 nye · 1 ute
- Jon-Henrik Enggravsliahadde 9,8 %
| Aksjonær | Type | Aksjeklasse | Eierandel | Aksjer |
|---|---|---|---|---|
| Hanes AS | Selskap | Ordinære aksjer | 85,2 % | 877 |
| Enggravslia Invest AS | Selskap | Ordinære aksjer | 9,8 % | 101 |
| A.sandvik Invest AS | Selskap | Ordinære aksjer | 5,1 % | 52 |
3 aksjonærer totalt. Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret 2025
API og MCPGET /company/821116422/shareholders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821116422/shareholders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821116422",
"shareholders": [
{ "shareholder_name": "HANES AS", "is_corporate": true, "ownership_pct": 85.15, "year": 2025, … },
{
"shareholder_name": "ENGGRAVSLIA INVEST AS",
"is_corporate": true,
"ownership_pct": 9.81,
"year": 2025,
…
},
…
],
"total": 3
}MCP
get_company_shareholders({ "org_no": "821116422" })Spør AI-assistenten
Er Spot AS eid av selskaper eller av privatpersoner?
Hvor mange aksjonærer har Spot AS, og hvor mange aksjer er utstedt?
Hvem eier Spot AS, og hvor store eierandeler har de?
Reelle eiere
Beregnet fra aksjonærregisteret 2025Effektiv eierandel gjennom hele eierkjeden, direkte og indirekte.
Andre selskaper eid av Hanes AS
1 selskaperDatterselskaper av Spot AS
1 selskaperAPI og MCPGET /company/821116422/ownership
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821116422/ownership" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821116422",
"chain": [
{ "org_no": "920938558", "owner_pct": null, … },
{ "org_no": "821116422", "owner_pct": 85.15, … }
],
"subsidiaries_total": 1,
…
}MCP
get_company_ownership_chain({ "org_no": "821116422" })Spør AI-assistenten
Hvilke andre selskaper eies av samme morselskap som Spot AS?
Hvem eier Spot AS helt til toppen av eierkjeden?
Hvilke datterselskaper har Spot AS, og hvor mye eier det i hvert av dem?
Underenheter1
| Navn | Type | Bransje | Kommune | Ansatte |
|---|---|---|---|---|
| Spot AS | BEDR | Rørleggerarbeid | Skien | 118 |
Kunngjøringer33
| Dato | Kunngjøring |
|---|---|
| 23.5.2026 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 19.4.2025 | Godkjente årsregnskap ↗ |
| 19.12.2024 | Styre ↗ |
| 19.12.2024 | Kapital ↗ |
| 19.12.2024 | Vedtektsdato ↗ |
| 19.12.2024 | Forretningsadresse ↗ |
| 28.11.2024 | Kapital ↗ |
| 28.11.2024 | Vedtektsdato ↗ |
| 28.11.2024 | Gjennomføring av fisjon ↗ |
| 12.10.2024 | Fisjonsbeslutning ↗ |
Kilde: Brønnøysundregistrene
API og MCPGET /company/821116422/kunngjoeringer
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821116422/kunngjoeringer" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821116422",
"kunngjoeringer": [
{ "dato": "2026-05-23", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
{ "dato": "2025-04-19", "type": "Godkjente årsregnskap", … },
…
]
}MCP
get_company_kunngjoeringer({ "org_no": "821116422" })Spør AI-assistenten
Når ble styret i Spot AS sist endret?
Har Spot AS endret aksjekapitalen de siste årene?
Hva er de siste kunngjøringene for Spot AS i Brønnøysundregistrene?
Endringshistorikk
Registrerte endringer for selskapet, nyeste først.
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:115→118
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:121→115
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:119→121
- Selskapsopplysninger oppdatertAnsatte:114→119
- Vant offentlig anbudKontrakt Entreprise 3401 Gass og trykkluft - Nye Rikshospitalet
Bransjesammenligning
Lønnskostnad utgjør 39,6 % av driftsinntektene — 4,7 prosentpoeng høyere enn bransjemedianen.
| Nøkkeltall | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 7,6 % | 4,4 % |
| Resultatmargin | 6,0 % | 3,6 % |
| Egenkapitalandel | 26,9 % | 40,9 % |
| Likviditetsgrad | 1,32 | 1,63 |
| Gjeldsgrad | 2,72 | 1,09 |
| Egenkapitalrentabilitet | 32,1 % | 15,1 % |
| Omsetningsvekst (siste år) | -0,2 % | +1,3 % |
| Omsetning per ansatt | 2,54 mill kr | 1,76 mill kr |
| Andel av driftsinntekter | 2025 | Bransjemedian |
|---|---|---|
| Varekostnad | 37,8 % | 42,2 % |
| Lønnskostnad | 39,6 % | 34,9 % |
| Annen driftskostnad | 14,2 % | 14,8 % |
| Avskrivninger | 0,7 % | 1,4 % |
Bransjemedianen er regnet ut fra alle selskaper i samme bransje med innleverte regnskapstall.
API og MCPGET /company/821116422/benchmark
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821116422/benchmark" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"org_no": "821116422",
"nace_code": "43.221",
"industry_count": 3304,
"revenue": { "value": 299692822, "percentile": 0.9976 },
"operating_margin": { "value": 0.0762, "percentile": 0.6151 },
…
}MCP
get_company_benchmark({ "org_no": "821116422" })Spør AI-assistenten
Er Spot AS blant de største selskapene innen rørleggerarbeid?
Hvor solid er Spot AS sammenlignet med bransjen, målt i egenkapitalandel?
Hvilken persentil ligger driftsmarginen til Spot AS på i bransjen?
Offentlige anbud
Spot AS har vunnet 1 offentlig anbud.
| Publisert | Rolle | Anbud | Sted | Frist | Verdi | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 8.7.2026 | Vinner | Kontrakt Entreprise 3401 Gass og trykkluft - Nye Rikshospitalet | Oslo | − | − | Tildelt |
Kilde: Doffin
API og MCPGET /company/821116422/tenders
API
curl "https://api.sokfirma.no/company/821116422/tenders" \ -H "Authorization: Bearer sk_api_..."
Svar (utdrag)
{
"agg": { "tenders_won_count": 1, "tenders_won_12mo": 1, "tenders_issued_count": 0 },
"hits": [
{
"notice_id": "2026-112031",
"heading": "Kontrakt Entreprise 3401 Gass og trykkluft - Nye Rikshospitalet",
"publication_date": "2026-07-08",
"role": "winner",
…
}
]
}MCP
get_company_tenders({ "org_no": "821116422" })Spør AI-assistenten
Hva gikk anbudet «Kontrakt Entreprise 3401 Gass og trykkluft - Nye Rikshospitalet» ut på?
Hvilke offentlige anbud har Spot AS vunnet det siste året?
Investeringer
SPOT AS eier aksjer i 1 selskap
| Selskap | Kommune | Eierandel | Første år | Siste år | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| Spot Engineering AS | Skien | 55,0 % | 2024 | 2025 | Aktiv |
Kilde: Skatteetaten aksjonærregisteret.
Lignende selskaper
AIOgså på denne adressen
Spørsmål og svar om Spot AS
Hvor stor er bransjen Spot AS tilhører?
Spot AS er ett av 57 selskaper innen rørleggerarbeid i Skien, og ett av 4 974 på landsbasis.
Hvor lenge har Spot AS eksistert sammenlignet med bransjen?
Spot AS ble etablert i 2018 og er omtrent midt på treet i alder, eldre enn 46 % av selskapene i bransjen.
Hvordan er lønnsomheten til Spot AS sammenlignet med bransjen?
Medianen for rørleggerarbeid er en driftsmargin på 4,4 %. Spot AS lå på 7,6 % i siste tilgjengelige regnskap.
Hva betyr organisasjonsformen AS?
Organisasjonsformen til Spot AS er Aksjeselskap, forkortet AS. Et aksjeselskap er en egen juridisk enhet der eiernes ansvar er begrenset til den innskutte aksjekapitalen.
Hvem leder Spot AS?
Jon-Henrik Enggravslia er registrert som daglig leder i Spot AS.
Hvem er største aksjonær i Spot AS?
Største aksjonær i Spot AS er Hanes AS med 85,2 % av aksjene, fulgt av Enggravslia Invest AS (9,8 %) og A.sandvik Invest AS (5,1 %). Tallene er fra Skatteetatens aksjonærregister for 2025.
Går Spot AS med overskudd?
I 2025 omsatte Spot AS for 299,69 mill kr. Årsresultatet ble et overskudd på 18,09 mill kr.
Hvor stor aksjekapital har Spot AS?
Den registrerte aksjekapitalen i Spot AS er 1,03 mill kr (1 030 aksjer), ifølge Enhetsregisteret.
Hva er nettsiden til Spot AS?
Registrert nettside for Spot AS er www.spotas.no. Opplysningene er selskapets egne registreringer i Brønnøysundregistrene.
Er Spot AS MVA-registrert?
Selskapet står i MVA-registeret, registrert i 2018. Registrering er påkrevd for virksomheter med avgiftspliktig omsetning over 50 000 kr i året.
Bransjen der selskapet holder til
Alle kommuner i Telemark
Følg dette selskapet
Med Lite får du e-post når roller, regnskap eller status endrer seg — og du kan laste ned alle regnskapsårene som Excel-ark. 99 kr/mnd.